Now Reading
WordPresse Yeni Başlayanlar İçin Seviye Dersleri

WordPresse Yeni Başlayanlar İçin Seviye Dersleri

Web yayıncılığı yapmak isteyenler için en kolay yollardan biridir,WordPress.Açık Kaynak Kodlu ,esnek yapısı ve devamlı geliştiriliyor olması yaygın kullanılan ve en çok tercih edilmesine en birinci sebeptir.

Yeni eklentiler üreterek wordpress kullanıcılarının sistemi daha etkili kullanabilmesini sağlamaktadır.Birden fazla çözüm yolu ve daha fazla görünümleri eklenti desteği ve geniş tema seçenekleri ile sunmaktadır.

Sağladığı kullanım kolaylığı,kolay kurulumu ve genişletilebilmesi yeni başlayanlara kolaylıklar getirmekte,sistem ile ilgili dökümanlara biraz göz atarak ve önsezilerinizede güvenerek kolayca kavrayabileceğiniz bir sistemdir.

Aklınıza bir sürü sorular geldiğini düşünüyorum;

Sanırım ilk soru WordPress ile neler yapılabilim ;

Bu sorunuza cevap vermeden önce sizlerle wordpress’in nasıl bir sistem olduğunu ve nasıl bir çalışma yapısı var anlamaya çalışalım.

Somut bir örnekle başlayalım anlatıma ;

Kendinize ait bir eviniz olsun istiyorsunuz ,bu evi yapmaya başlamadan önce mutlaka evi kuracağınız bir araziniz olmalı.Daha sonra evi yapacağınız materyaller,bunlar nelerdir tabiki demir,tuğlası,yalıtımı vs..

Bu materyalleri ya siz üreteceksiniz yada hazır üretilmiş alacaksınız.Ve eviniz inşa etmeye başlayacaksınız.

 

İşte burada verdiğimiz ev örneğine bakarak internet sitesi kurma işlemlerinin kuruluş aşamalarının zorluk derecesine karar verebilirsiniz.

Kısaca be sizlere diyeyim Anlatımdan çıkarabileceğiniz gibi  bir internet sitesi kurmakta işte bu kadar zor.

Yani ingilizceniz olmalı,yoksa eğer öğrenmelisiniz,sonra yazılımla ilgili  php, js, html, css gibi kodlama dillerini öğrenmelisiniz ve artık bilgi birikimizi oluşturdunuz artık hepsini bir araya getirip artık bir internet sitesi kurabilirsiniz.

#Bu yolları izleyerek internet sitenizi kurmanız ne kadar zamanızı alır?

Tek başınıza başladığınız bu girişimde sitenizin oluşumu En az 4-5 yıl sürer.

Web sitenizin olmasını çok istiyorsunuz ama!

Bu kadar yıl tek başıma nasıl uğraşırım ayrıca 4 veya 5 yılımı vermeye değer mi ayrıca bunun daha kolay bir yolu yok mu diye düşündünüz değil mi?

Var Arkadaşlar! Bu WordPress‘tir  !

Sizler evinizi kendiniz inşa etmeye uğraşmayın bir inşaat firmasını çağırın yapın görüşmelerinizi bırakın onlar yapsınlar.Sizin inşaat ile ilgili bilgi sahibi olmanıza gerek yok artık ,Siz sadece ne istediğinizi belirleyin.

 

#WordPress tam olarak böyle bir sistem işte. Hazır bir yazılım/kodlama. Siz wordpress’i 5 dakika içinde kuruyorsunuz ve kurduktan sonra dilediğiniz şekilde özelleştirmeye başlıyorsunuz.

Evet başlangıçtayız ve wordpress bir web sitemiz olsun diye karar verdik.

İnternet sitemizi kurmak için sitemizi 7/24açık olmasını sağlıyacak Barındırma sistemine ihtiyacınız var.Sitenizin webte ulaşırlığını sağlayacak bir isminiz yani domain adresiniz olmalı.

#Web sitenizi wordpress yazılım ile kursanizyada farklı bir yazlılım kullansanız bile Domain ve Barındırma hizmeti size mutlaka gereklidir.Aksi durumda siteniz internette ulaşılabilir duruma geçemez.

Yani domain ve barındırma hizmetleri wordpress’e özel bir durum değildir.

Yapacağınız ilk işlemlerdir.Önce bir bir barındırma hizmeti  ve bir alan adı yani domain satın alırsınız ve bu domain ve barındırma sistemi üzerine wordpress yazılımı yükleyerek bu yazılım üzerinden kurduğunuz sitenizi yönetmeye başlarsınız.

Burada bilmeniz gereken internet sitenizi kurmanın wordpress yazılımda kullansanız,kendinizde kodlasanız karşılamanız gereken bir maliyeti var.Bu maliyet Barındırma hizmeti ve domain ücretleridir.Ve yıllık,aylık bazda ödemeler yapılır.

Artık web sitenizle internet dünyasında nasıl fark yaratırsınız buna geçelim mi?

Web sitenizin tasarımı..Burası wordpress kurulumundan sonra geçeceğiniz kısımdır

WordPress alt yapısı üzerine kurduğunuz web sitenizde kullanacağınız her temanın tasarımı farklı olsada sitenizin  arka yüzü yani yönetim paneli değişmeyecektir.Web sitenizin modeli ile sitenizin kategorisinide belirginleştirebilirsiniz.

Örneğin bir moda sitesinde kullanacağınız tema ile bir teknoloji sitesinde kullanacağınız tema aynı olabilir fakat bu tema üzerinde yapacağınız tasarımla bu farkı ortaya çıkarabileceksiniz.Yani iş kategorilerini birbirinden ayıran bu kısımda bu tasarım kısmıdır.

#Web sitesi Tasarım Mantığının Özeti;

See Also

Hazırlayacağınız web sitenizin yapacağınız işle ilgisi olmalı.Kuracağını site bir satış sitesi diyelim yani e-ticaret sitesi olsun.Önce sitenizin adını belirlemek için bir alan adı-domain satın alıyorsunuz ,barındırma hizmetinizin ne olacağına karar veriyorsunuz ,bu hostıng ve barındırma hizmetinizin üzerine wordpress için kodlanmış temalardan birini yüklüyorsunuz.

Bu işlemler her iş kategorisi için geçerli yani haber sitesi içinde aynı,forum sitesi veya yemek sitesi içinde aynı sistem geçerli.

Barındırma hizmetini ve domaini nasıl alırım ve bunları nasıl yönetirim ?

Barındırma sistemi ile ilgili Buradan Bilgi Alabilirsiniz

Domain İle ilgili Buradan Bilgi Alabilirsiniz.

Buraya kadar anlattıklarımızla wordpress sitesini nasıl kurarım konusunda kaynağa ihtiyacınız varsa

Videomuzu izleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

WordPresse yeni başlayanlar için hazırladığımız anlatımlarımıza ilgili konularla devam edeceğiz.

Localhost ile wp kurulumu

http://www.gultasarim.com/wordpress-tema-yukleme/

WordPress panel kullanımı

http://www.gultasarim.com/wordpress-panel-kullanimi/

 

WordPress içerik yönetimi

http://www.gultasarim.com/wordpress-icerik-yonetimi/

yazılarımıza göz atıp wordpress derslerimize katılabilirsiniz.

What's Your Reaction?
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
View Comments (2)
  • Gül hanım web sitenizi inceledim gerçekten harika bir baş yapıt. Hayranlıkla gezdim bu kadar profesyonel tasarım yapabilen çok kişi olduğunu düşünmüyorum keşke iletişim kısmına cep telefonuda yazsanız kısa zamanda sizlere ulaşacağım çalışmalarınızda başarılar dilerim

Yorumlarınız bizim için değerli.

Scroll To Top