Now Reading
Web Tasarımı Ve Hosting

Web Tasarımı Ve Hosting

Web Tasarımı Ve Hosting Neyi İfade Ediyor?

Çağımızın en büyük yeniliği şüphe götürmeyecek şekilde internet ve onun sağladığı yeniliklerdir. Arama motorları ve web sitelerinden oluşan bu büyük dünya web tasarımları ve hosting ile milyarlarca verinin aynı anda işlenmesi ile elde edilen son derece büyük bir yapı. Bu devasa yapının 24 saat açık kalmasını sağlayan hosting; Türkçe karşılığı barındırma anlamına gelen hosting kavramı sitenizin kesintisiz bir şekilde ziyaretçilerinize ulaştırılmasını sağlayan son derece önemli bir basamak. Dolayısıyla hosting olmadan bir web sitesinin yayın yapması mümkün değildir. Kabaca web sayfalarının internet’te yayınlanabilmesi için gereken alanın kiralanması işlemi de diyebileceğimiz hosting kavramı sizin adınıza bu hizmetin verildiği alanı ifade etmektedir.
Farklı bir şekilde izah etmek gerekirse; Web sitenizde yayınlanacak olan sayfaların, resim, video veya makalelerin internet kullanıcılarının erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasını hosting firmanız yani sunucularınız sağlamaktadır. Dolayısıyla özellikle ticari beklentiniz doğrultusunda bir web sitesi kurmak istiyorsanız belki de yüz binlerce ziyaretçinin aynı anda giriş yapacağı bir internet sitesinin veri dosyalarını ve fonksiyonel yapısını evinizdeki bilgisayarınızdan kontrol edebilmeniz mümkün değildir. Sonuçta sayfanızı 24 saat açık tutabileceğinizi var saysak bile bir noktaya kadar sitenin kapasitesini kaldırabilirsiniz ancak kapasiteniz dolduğunda artık hiç kimse o siteye giriş yapamaz.
Hosting (Server) Almadan Web Sayfanızı Yayında Tutamazsınız!

Bir web sitesi için en hayati konuların başında gelen ve yayın açısından değerinin ölçüldüğü server nedir? Sorusunda öncelikle irdelenmesi gereken bu konu hakkında belirli bir fikir edinmeksizin web tasarımına başlanmaması olacaktır. Kelime anlamı ile sunucu manasına gelen server sizin sitenizin bütün içerikleri ve uygulamalarının ziyaretçinin kullanımına sunulması işlemidir. Dolayısıyla özellikle ticari hedeflemeniz varsa bu ticari hedeflemenize uygun bir barındırma hizmetini kesintisiz ve kaliteli bir şekilde almanız gerekiyor. İnternet sitenize ait uygulamaların ve dosyaların tutulduğu yüksek kapasiteli ve özel bilgisayarlardan oluşan sunucu içerisinde saklanan bu veriler web dünyasındaki yerinizi belirlemektedir.
Özellikle birçok ürün veya hizmeti barındıran bir web sitesi kuracaksanız veya bu site üzerinde on line işlem yapılacaksa sitenizin tek başına bir sunucuda bulunmasında büyük yarar bulunuyor. Çünkü ziyaretçilerinin gezinerek ve inceleme yapmakla kalmayıp birde alışveriş yaptıkları bir web sayfasının düşük kapasiteli ve sürekli kesintiler yaşanan sunucu üzerinde barındırılması son derece olumsuz bir tablo ile her an karışılabileceğiniz anlamını taşıyor. Üstelik güvenliğinin sağlanması da bir o kadar zor olacak böyle bir web sitesinde gerekli SSL ve EVSSL uygulamalarının varlığı şarttır. Sonuçta e ticaret siteleri için zorunlu olan bu uygulamalar aynı zamanda arama motorları tarafından sıkı şekilde takip edilmektedir. Bu bağlamda geliştirilecek bir sunucunun oluşacak milyonlarca veriyi anında karşılayabilmesi sık sık yedek alması veya sürekli güncellenmesi büyük öneme sahiptir. Tüm bu aşamalar dikkate alındığında değişkenlik gösteren hosting fiyatları size sunulan hizmetin kalitesi ve kapasitesine göre belirlenmektedir.


What's Your Reaction?
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
View Comments (0)

Yorumlarınız bizim için değerli.

Scroll To Top