Now Reading
Web Tasarım Yapılandırma

Web Tasarım Yapılandırma

Web Tasarım Yapılandırması Nasıl Olmalı?

Günümüzün tartışmasız bir şekilde en önemli iletişim teknolojisi internettir. Akıllı cep telefonlarının yaşamımıza katılması ile kullanım alanı oldukça genişleyen internetin modern web tasarımlarının yarış alanı haline geldiğini söylemek herhalde yanlış olmayacaktır. Tabii her yarışta olduğu gibi bu yarışında pek çok kuralı bulunduğunu söylemekte fayda var. Öncelikle web site yapılandırması sırasında kurgulamanın önemi hakkında birkaç noktaya değinmek gerekirse; her web sitesinin kendi formatına uygun bir tasarım ile işe başlamasını şiddetle öneriyoruz.

Çünkü yaptığınız ticari işlemin ruhuna aykırı bir şekilde hazırlanmış standart bir web sitesi sizin ürün veya hizmetlerinizi temsil etmeyeceğinden özellikle ticari amaçlı düşünülen internet sitenizi daha tasarım sırasında yarışın dışında bırakacaktır. Sözgelimi fiziki üretime dayalı bir ürün imal eden firmanın web tasarımını o ürünü ön plana çıkaracak şekilde dizayn etmesi olmazsa olmazlar arasındadır. bunun yanı sıra web sitelerinin tek ziyaretçi sağlayıcısı olan arama motorlarının bir takım kurallar bütünü içerisinde hareket etmesi kendi yararına olacaktır. Yüzlerce algoritmayı eksiksiz bir şekilde yerine getirme sorumluluğu bulunan web siteleri ticari hedefler taşıyorsa, web sitesi kurulumunu bu kurallara uygun şekilde hayata geçirmesi yaptıkları ticaretin başarısını garantileyecektir..

Web Tasarımında SEO Kriterleri İlk Adımdan İtibaren Tasarıma Entegre Edilmelidir.





Daha önce web tasarımı yapanlar bilirler, web dünyasına ilk adım domain (alan adı) ve hosting (sunucu) ile başlar. Ancak bu iki gereksinim kısa sürede karşılandıktan sonra sıra tasarıma geldiğinde her şeyden önce SEO kriterlerinin hesaplanması gerekir. İnternet üzerinden ziyaretçi alınmak isteniyorsa ki internet sitesi kurmanın amacı ziyaretçi alabilmektir; o halde SEO web site kurulumunun özellikle Google tarafından hassasiyetle takip edilen optimizasyon kurallarına harfiyen uymaktan geçtiği unutulmamalıdır. Başlı başına uzmanlık gerektiren bir konu olması nedeniyle kurulumun ilk aşamasında uygulanan SEO kriterlerine göre tasarımda kullanılan tüm fonksiyonel yazılımların lisanslı yazılımlar olması gerekiyor.
Örneğin sitenizin ilk karşılama alanı olan temanız, java script uygulamalarınız, grafik animasyonlarınız ve her şeyden önemlisi HTML şablonunuzun korsan veya gelişigüzel bir yazılım olmaması hayati önem taşımaktadır. Kısacası size ziyaretçi getirecek olan arama motorları ile aranızı iyi tutmanız ve arama motorunun kurallarına uymanız şarttır. Bu algoritmalar çerçevesinde sitenizin tasarımında kullanılan modüllerin varlığı, kaynak kodlarının okunabilir olması, mobil cihaz uyumluluğu, HTML etiketlerinin doğru oluşturulup oluşturulmadığına kadar web site tasarımınızın şekillenmesi, internet sitenizin temellerinin sağlam atılması ile uzun yıllar bu tasarım sayesinde ziyaretçi almanız anlamını taşıyor.

What's Your Reaction?
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
View Comments (0)

Yorumlarınız bizim için değerli.

Scroll To Top