Now Reading
Web Sitenize Arayüz Oluşturmak-Tema Yüklemek

Web Sitenize Arayüz Oluşturmak-Tema Yüklemek

Web sitemiz için Arayüz OluşturmakTema Yüklemek konusundan bahsetmek istiyoruz bugünkü anlatımımızda

Tema, web sitenizin veya blogunuzun tasarımının nasıl olacağını belirlediğiniz google’deki  görünümüdür.. Yani kodları özel hazırlanmış site -blog tasarımlarıdır.

En Popüler blog sistemi olan  WordPress’te kurduğunuz web sitemize farklı görünüm kazandırmak istiyorsanız, seçtiğiniz temayı nasıl yükleyeceğinizi sizlere adım adım anlattığımız bu makalemizden faydalanacağınız umuyorum.

Bildiğiniz gibi WordPress, dünyada en çok tercih edilen blog sistemi. Her tür siteye uyarlanabilen yapısı ile tercih sebebi olan WordPress’in, çok farklı görünümlere sahip ücretli ve ücretsiz olmak üzere birçok tema seçeneği vardır.

Web sitenizi açtıktan sonra yapmanız gereken ilk işlerden biri olan wordpress tema kurulumudur, Bu işlem sitenize hangi tema uygun olduğuna karar verebilmeniz için birkaç kez yapabileceğiniz bir işlemdir.

Seçtiğimiz  temaları WordPress’e nasıl yükleyeceğiz? Hemen konumuza anlatmaya geçelim.

WordPress yönetici panelden tema yükleme;

1.Yöntem ;WordPress’in yönetici panelinden tema yüklemeyi birlikte inceleyelim.

Sitemizin admin paneline  giriş yaparak işleme başlıyoruz.

Giriş için tarayıcımıza  www.siteismi.com/wp-admin şeklinde yazarak açılan panele bilgilerimiz giriyoruz.

panelimizde sidebarda görebileceğiniz Görünüm >> Temalar sekmesine gidin.

En üst kısımda  göreceksiniz  Temalar yazan başlığın hemen  yanında yer alan Yeni Ekle yazan butona tıklayıp devam edelim

Yeni ekle butonuna tıkladığımızda yüzlerce tema seçeneği ile karşılaşacaksınız bu  temaları inceleyebilir, istediğiniz özellikleri filtreleyip uygun temaları listeleyebilirsiniz. Dilerseniz buradan seçeceğiniz bir temayı web sitenizde kullanmak için yükleyebilirsiniz.

Yada İndirdiğiniz bir temayı kurmak istiyorsanız yine üst kısımdaki Tema Yükle butonuna basmanız gerekiyor.

Seçip indirdiğiniz tema dosyanız mutlaka .zip arşivi şeklinde olması gerekiyor. Değilse eğer  bu dosyaları klasöre çıkartarak, .zip arşivine sıkıştırmalısınız.

Bu işlemden sonra Dosya Seç butonuna basarak tema dosyasını seçin ve ardından Şimdi kur butonuna basarak dosyaların yüklemeye başlayın. Daha öncesinde FTP bilgilerinizi girmemiş iseniz size bu bilgileriniz soran bir sayfa açılacaktır.Boş alanlara bilgileriniz yazmalısınız.

FTP  bilgilerinizi size taslak olarak şu şekilde gösterebilirim.

Sunucu adı: ftp.siteismi.com
FTP kullanıcı adı: FTP’ye erişim için verilen kullanıcı adınız.
FTP Parolası: FTP parolanız.
Bağlantı Türü: FTP olmalı.

Seçtiğiniz tema web sitenizin google’de üst sıralara çıkmasına,sitenin hızına,kullanıcıların bloğunuzda geçirdikleri süreye,hemen çıkma oranlarına etkileri çok büyüktür.Sadece görsel olarak hoşunuza gitti diye bir temayı sitenize yüklemeniz ilerleyen dönemlerinizde emeklerinizin ziyan olmasına sebep olabilir.

Bu nedenle henüz sitenize hiç bir içerik girmemişken henüz yolun başında iken doğru bir tema seçmeli ve bloğunuzn temellerini sağlam kurmalısınız.

Anlattığımız aşamaları geçtiniz ve temanızı yüklediniz.Şimdi yapmanız gereken şey temanızı etkinleştirmektir.Temanızı etkinleştirdikten sonra siteyi görüntüle yazan butona basarak sitenin nasıl göründüğünü inceleyebilirsiniz.

Artık temanızın kontrol panelinden düzenlemeniz gereken yerleri kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

2.Yöntem olarak FileZilla programı ile tema nasıl yüklenir öğrenelim.

See Also

FileZilla programını bilgisayarımıza indirme sitelerinden indirerek kurulumunu yapıyoruz.Ve programa sitemizin giriş bilgilerini yazarak giriş yapıyoruz.

Daha sonra sırasıyla public_html ya da www> wp-content > themes adımlarını izleyerek indirdiğimiz temayı klasöre çıkartıp bu klasörü themes klasörüne sürükleyip bırakıyoruz.

FileZilla’nın programında en alt kısımda Kuyruktakiler sekmesini takip ederek işlemi izliyoruz.Ve yükleme bittiğinde WordPress admin-yönetici paneline gidiyoruz. Burada Görünüm > Temalar adımlarını takip ederek yüklediğimiz temayı bularak etkinleştir seçeneğiyle temamızı aktifliyoruz.Artık temamız hazır yüklendi ve etkinleşti.Gene tema kontrol panelinden dilediğiniz şekilde düzenlemelerinizi yapabilirsiniz.

her iki yöntem ilede temanızı yükleyip web sitenizi geliştirme işlemlerinize geçiş yapabilirsiniz.Bu arada olası karşılaşabileceğiniz birkaç sorundan da bahsetmeliyim.

Olabilecek sorunlar ve cevapları

1. Tema Stil  Ekle Bölümünde Neden Görünmüyor?

Bu sorunun sebebi muhtemelen zipten çıkardığınız klasörün iç içe klasörler halinde yüklemis olabilirsiniz.Bu sorunu FTP’nize tek klasör halinde yükleyerek aşabilirsiniz.

2. Web sitemde kullanacağım temanın tüm kullanıcılar tarafından kullanılmasını istiyorum

Yönetim panelinizde >>Genel Yönetim>> Ayarlar adımlarını takip ederek Kullanıcı stilini gözardı et seçeneğini aktif edebilirsiniz.
3.Tema Dosyalarım Eksik

Yükleme sırasında yaşanabilecek diğer hatalar ise,yükleme esnasındaki kopmalar,kesilmeler vb. gibi durumlar nedeniyle tema dosyalarınızın eksik yüklenmesi olabilir.Bu sorunu aşmak için kesintisiz yükleme yapmaya dikkat edin.

What's Your Reaction?
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
View Comments (0)

Yorumlarınız bizim için değerli.

Scroll To Top