Now Reading
Sitenizin Faviconu Olmalı..

Sitenizin Faviconu Olmalı..

WordPress sitesinize favicon ekleyelim

 


“Dünyanızı Ayrıntıların Gizemiyle Süsleyin” sözleri ile başlamak istedim yazıma.Web siteniziçin gerekli ve önemli bir ayrıntıdır favicon.Sitenizin simgesi olabilecek özelliğe sahiptir.Seçtiğiniz icon sitenizi temsil edeceği için içeriğinize veya neyi temsil ettiğinizle veya site isminizle uyumlu bir ikon seçerek favicon yüklemeliyiz sitemize.

Favicon ne demektir?

Web sitenizin tarayıcılarda görüntülendiğinde sayfanın en başında gördüğünüz 16×16 ve 32×32 pxboyutlarındaki ikon resmine favicon denir .

Faviconu olmayan bir web sitesinin sayfa baslığında hostıng firmasının veya wordpress sisteminin atadığı herhangi bir ikon görüntülenir.

WordPress sitesinize favicon eklemez iseniz ya siteniz barındırdığınız hosting firmasının ya da wordpress sisteminin siteniz için atadığı bir ikon sayfa başlığında görüntülenir.

Aşağıdaki görselde birkaç sitenin favicon şekillerinden örnekler görmektesiniz.

 

Favicon önemli mi?

Favicon web siteniz için önemli bir ayrıntıdır demiştim yukarıda,Websitenizin akılda kalıcılığını,sitenize özel olarak tasarladığınız logonu ve bunun favicon ikonu nu kullanarak siteniz diğer sitelerden ayırarak farklı kılarsınız.Ayrıca internet kullanıcılarının web tarayıcılarında birden fazla sekme açtığında sayfalar halinde açıldığı için burada bulunan faviconunuz sizin sitenizi diğer açılan sitelerden ayıracaktır ve fark edilmenize yardım edecektir.

Favicon nasıl oluşturabiliriz?

Favicon oluşturmak için birçok yöntem ve program vardır ama sizler bu işi pratik bir şekildede halledebilirsiniz.

Favicon Generator adlı site pratik bir şekilde  ikon oluşturarak bu ikonu kullanma web sayfasıdır.Bu sayfayı açtığımızda karşımıza ikonu oluşturmak için gereken görseli yüklemek için menü cubuğu karşımıza gelecek.Gözat butonu ile favicon yapmak için seçtiğiniz resmi Create Favicon kısmını tıklayın.

Faviconunuzun kaliteli bir görünüme sahip olması için ikon oluşturacağınız görsel kare şeklinde en ve boy oranı birbirine yakın olmalı ve beyaz kısımlarının az olması oldukça önemlidir.

Görseliniz yüklendikten sonra ikonunuz otomotik olarak oluşturulacak ve kullanım seçeneği ile birlikte HTML kodu ile birlikte  alt kısımda görünecek.Burada  yeşil okun gösterdiği kısımda ikonunuzu görebilir ,yan taraftaki linkide tıkladığınızda ikonu bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

 

See Also

 

İndirdiğinizdosyayı siteana dizinine  favicon.ico olarak isimlendirip yükleyin. Kırmızçerçeve ile gösterdiğimiz kodu ise temanızda  header.php dosyasına eklemelisiniz..

Kırmız çerçeve içerisindeki HTML kodu kopyalayıp temanızın  header.php dosyasını açın  <head> ile başlayıp </head> ile biten kısmı bularak buraya yapıştırıp kaydedin. Sayfanızı yenilediğinizde ikonunuzu sayfa başlığınızda görebileceksiniz.

Eğer kod ile uğraşmak istemiyorum diyorsanız yukarda amlattığımız gibi ikonunuzu olşturun ve bilgisayarınıza indirip hazır bekletin.

Daha sonra Custom Favicon adlı eklentiyi kurarak favicon ekleme işlemini kolayca halledebilirsiniz.Eklenti ile favicon yüklemeniz size temanızı değiştirdiğinizde ikonunuz tekrardan kod eklemekten kuratarak size ayrı bir kolaylık sağlayacaktır.

WordPress web sitesi olan ve bu işe yeni başlamış olanlara faydası olacak bir yazı diye düşündünüz ise yazımızı paylaşarak daha çok kişiye ulaşmasına yardım edebilirsiniz.

 

 

What's Your Reaction?
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
View Comments (0)

Yorumlarınız bizim için değerli.

Scroll To Top