Now Reading
Periskop İletişim Şirketi’nden ‘periscope’ Dava

Periskop İletişim Şirketi’nden ‘periscope’ Dava

2010 yılında markalarının ismini “periscope” olarak tescil ettiren ve alan adınıda “www.periscoper.com.tr” üzerinden iletişim tabanlı olarak sürdüren şirket Twitter‘ın canlı yayın platformu Periscope’a karşı dava açmıştı.

Marka tecavüzüne ilişkin yasal süreç 2015 yılından beri sürmekte idi.Davada konunun sürecinde sosyal medya platformunda paylaşılan içeriklerin ve görüşlerin kendi şirketlerine ait olmadığını bildirerek mahkemede davalı platform “periscope” adı altındaki tüm faaliyetlerin durdurulması istenmişti.Konuyla ilgili yasal süreç ise hala devam etmekte.

Mahkemede ortaya konulan  mülkiyet hakları sonucunda Türkiye’de “periscope”ismi altındaki sosyal platformun tüm faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verildi.Bunun sonucunda ise periscope’nin adı Türkiyede yasağın hemen ardından Scope olarak değiştirildi.

Twitter’in canlı yayın platformu olan Periscope üzerine ihtiyati tedbir kararının alınması sonunda İsmini Scope olarak değiştirdi.Google Play‘e girenlerin Scope ile karşılaşmaları şaşkın yaratıyor.Marka hakkına tecavüz söz konusu olduğundan Periskop İletişim ve Prodüksiyon Hizmetleri LTD. ŞTİ periscope’a  açtığı davada haklılık kazanmakta.

 

Marka Adı Değişti.

See Also

Periscope’un Türkiye’deki adı yasağın ardından Scope oldu

Twitter’ın canlı yayın platformu Periscope’a, Türkiye’de hizmet veren Periskop adlı şirket tarafından dava açıldı. Firma Periscope’a erişimin engellenmesini istedi. Bunun üzerine ihtiyati tedbir kararı alındı.Firma Periscope’un Türkiye’deki adını değiştirerek Scope yaptı.Uygulama web sitesinin alan adını  ‘pscp.tv’ olarak yenilemiştir.. Ayrıca, erişim engelleme kararınca @periscopeco Twitter hesabı Türkiye kullanıcılarının erişimine de kapatılmıştır.”

Google Play’e girenler Scope’la karşılaşmanın şaşkınlığını yaşıyor. Oldukça popüler olan uygulamanın ismi uygulama mağazasında  Periscope olarak değil  Scope olarak görülüyor. Google Play Store üzerinde artık Periscope ismini göremiyoruz; bunun yerine bu uygulamayı kullanıcılar Scope olarak indirmek durumunda. App Store’da ise henüz  bir isim değişikliği yok.

What's Your Reaction?
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
View Comments (0)

Yorumlarınız bizim için değerli.

Scroll To Top