Now Reading
PANDEMİDE EŞLERE TAVSİYELER

PANDEMİDE EŞLERE TAVSİYELER

Pandemi döneminde evde geçirilen zamanlarda eşlerin birbirlerine olan davranışları birbirlerinin alanlarına olan saygıları ilişkilerindeki samimiyeti ya artırdı yada bitirdi..İşte tamda gündemdekibu konu ile ilgili Uzman Psikolog Selin Kalabaş, koronavirüs pandemisi sürecinde evlere kapanan çiftlerimize mutlu bir birliktelik için nelerin önemli olduğuna dair tavsiyelerde bulundu..
“YANLIŞ DEĞERLENDİRMELERE DİKKAT”

COVID-19 salgını süresince uzun süre birlikte vakit geçirmek durumunda kalan dinleme becerisi gelişmeyen, devamlı eşinin sözünü kesen, ‘sen dilini’ kullanan, eleştiren, yargılayan çiftler pandemi dönemini kötü geçiriyor.Çiftler birlikte olmayı bilmiyor ya da aynı evin içerisinde kendi işlerine, kendi sevdiği aktivitelerine zaman ayırmadığında bu durum onları olumsuz yönde etkiliyor. Hatta çiftlerden biri tek başına vakit geçirdiğinde eşi bu durumu yanlış değerlendirip bunu sorun haline çeviriyor. Yani ‘’benimle hiç ilgilenmiyor’’ gibi işlevsiz değerlendirmeler sonucunda eşi ile tartışıyor.
“ZİHİN OKUMAYIN”

Evin içerisinde uzun süre birlikte yaşayan çiftlerde ‘’zihin okuma’’ diye adlandırılan bilişsel çarpıtmaları arttırıyor. Eşine sormadan kafasındaki soruları ‘’bunu demek istedi biliyorum’’ şeklinde kendisi cevapladığı için ya da partnerine düşünceleri, duyguları, ihtiyaçları vb. hakkında sorular yöneltmeden kendi düşüncesine göre yorumladığı için bu süreçte ilişkilerdeki anlaşmazlıklar arttı.
See Also

“FARKLI ODALARDA VAKİT GEÇİRİN”

Birbirlerini dinlerken eşlerine vereceği cevabı düşünmeden sadece karşısındaki kişinin ne anlattığına odaklanmalılar. Aynı zamanda, biz dilini kullanmayı öğrenip birbirlerini suçlamaktan kaçınmalılar.  Evin içerisinde bu süreçte farklı odalarda vakit geçirebilirler. Çiftler yine işe gider gibi kendi odalarında vakit geçirip işlerine odaklanabilirler, hem araya özlem de gireceği için ilişkilerine olumlu yönden de katkı sağlamış olur.

İş ve sosyal yaşamlarımızı evlerimize sığdırmaya çalıştığımız ve birçoğumuzda ciddi sıkıntılara sebep olan pandemik süreçte uzman doktorumuzun önerilerine mutlaka kulak verelim..

What's Your Reaction?
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
View Comments (0)

Yorumlarınız bizim için değerli.

Scroll To Top