Now Reading
Müslümanın Kimliği Nasıl Olmalıdır?

Müslümanın Kimliği Nasıl Olmalıdır?

Müslümanın Kimliği Nedir ve Nasıl Olmalı bu önemli sorunun cevabını her müslüman insan çok iyi bilmelidir.

Sorunun cevabını aramak isteyenler için hemen yol gosterelim ve birlikte anlayalım nedir müslüman ve nasıl bir kimlikte olmalıdır.

Cevap ise tabiki yüce Allah(c.c) yüce sözlerinde bizlere yol haritası olarak gönderdiği Hz.Kurani Kerim de açık ve anlaşılır.

Fâtiha sûresinde 5. âyette,  bir Müslümanın portresi çizilmekte, Müslümanın kafa karışıklığı olamayacağı bildirmektedir.

Müslümanın, inandıklarınin neye, niçin olduğunu, kimin için ve neyin uğruna yaşaması gerektiğini, yardım istediğinde ise kimden ve nasıl isteyeceğini ,karşılıgında ne olduğunu da iyi  bilmelidir. Ayrıca kendisinden beklenen duruşun gereklerinin nelerden oluştuğunun farkında olmalıdır.
Müslüman, Ra‘d suresi 13/ 14’te de ifade edildiği gibi, Allah’tan başkasından yardım istemenin, boşa kürek çekmek olduğunu anlayan insandır. Müslüman, günlük namazlarımizda  her rekâtta tekrarladığımiz  bu “emre âmâde oluş” ilânımızın , anlamını bilerek lafız dan oteye göturen kişidir.

Verdiği sözünün arkasınfa duran ve het namazinda emre amade oluşunun ve bu itirafının sahibi oldügunu her davranişinda gösterebilen Müslüman, verdiği tevhid sözünün arkasında gereği gibi duran ve davranışlarıyla bu itirafının sahibi olduğunu gösteren, sözünün eridir.

Müslüman,esas duruşunu,gönlünden geleni diline dökerek ,dününü temizlerken yaşadığı anı ve geleceğini tevhid bilinciyle yaşayacağının kararlılığını ilan edendir.

See Also

Müslüman, söylediği bu ayetle  “ya Rabbim, ben yaratilış gerekçemin  farkındayım, her an huzurundayım ve emrine amadeyim” der ve gelecek olan namazına kadar Yüce Allah’ın gazabını çekecek hatalar yapmayacağının sözünü verir.
Tevhid ilânının ardında durarak namazlarını, yaşamının muhasebesi ve geleceğinde yeni gorevler almanın vesilesi sayar.Tevhidi varlığınin esası sayar ve yuce Allah’ın rızasınıkazanmak için fedakarlık yapmanın canina minnet bilir.Elinden dilinden tüm müslümanların ayrica bütün canlı cansız varlıkların güven duyduğu mert ve yiğit kişidir.Mü’min olma bilinci ile inandıği değerlere güvenen,kendisinin güvende olduğu bilincinde olan çevresinede güven verendir.

Müslüman, hayatının kaynağı Yüce Allah’tan, istikametinin vahiyden ve örnekliğini de Hz. Peygamber’inden gören ve yaşayandır.

Hâsıl-ı kelâm, Müslüman, Kur’ân’ın inşa ettiği   Kur’ân’ın  beslediği “adam gibi adam”dır.Allahu Alem..

What's Your Reaction?
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
View Comments (0)

Yorumlarınız bizim için değerli.

Scroll To Top