Now Reading
Mobilya ve Perde Seçimi Nasıl Olmalı?

Mobilya ve Perde Seçimi Nasıl Olmalı?

Mobilya ve Perde Seçimi

İlk kez bir eviniz olacaksa, şu an ki evinizden yeni bir eve taşınacaksanız veya oturduğunuz odada radikal bir değişiklik yapmaya karar verdiyseniz sizlere bazı önerilerimiz olacak.

Odanızın dekorasyonunda en önemli parçalar olan mobilyalar ve perdelerinizdir. Birbirlerine uyumunun önemli olduğu kadar kullanılan eşyaların kullanışlı olması da dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Günümüzde en çok yapılan hatalardan biri mobilya ve perdelerin aynı renk tonlarında tercih edilmesidir. Aynı renk tonlarında olan mobilya ve perdeler sıkıcı bir görüntü oluşturabilmektedir. Aynı zamanda aynı renk tonlarının bulunması aşaması da oldukça zahmetli olabilmektedir. Evde en çok zaman geçireceğiniz yer olan koltuklarınızın rengini seçerken dikkatli olmalısınız. Özellikle görmekten sıkılmayacağınız günlük yaşamınızda da hoşlandığınız sizi yormayacak renk tonlarını seçmelisiniz.

Mobilyalarda eskiye nazaran artık rahatlık daha ön plandadır. Rahatlığın yanında mobilyalarınızın kullanışlı olmasına da dikkat etmelisiniz. Altında bazaları bulunan ve açıldığı zaman aynı zamanda yatak olabilen mobilyaları tercih etmeniz size avantaj sağlayabilir.


Mobilyalarınızda bir diğer dikkat etmeniz gereken özellik, ayaklarının yere sıfır olmamasıdır. Tamamen yere sıfır olan mobilyaların altını temizlemeniz ancak çekerek mümkün olabilmektedir. Bu da size zahmet oluşturabilecek bir durum olduğu için yerden bir miktar yüksekte ayakları olan mobilyaları tercih etmelisiniz. Perdeler hiç şüphesiz evin en önemli aksesuarlarıdır. Bütün eşyaların yerleştirildiği fakat perdelerin takılmadığı evler bomboş gibi gözükmektedir. Enine doğru olan desenli perdeler evi daha geniş gösterebilirken, uzun çizgili olan perdeler de mekânı uzatmaktadır.

See Also

Perdelerin zemine değmemesine dikkat etmeli ölçülerinizi buna göre vermelisiniz. Eğer alçak tavanlı bir eve sahipseniz, daha hafif renk tonlarındaki perdeleri, yüksek tavanlı bir eve sahip iseniz de daha koyu renk tonlarını tercih edebilirsiniz. Eğer açık renkli mobilyalara sahipseniz ve uygun kontratı yakalayabileceğinize inanıyorsanız aynı renk tonları veya mobilyalardan bir iki ton daha açık tonları da tercih edebilirsiniz. Eğer bu uyumu yakalayabilirseniz zarif ve ferah bir odaya sahip olabilirsiniz.Unutmayın burası sizin en çok zaman geçireceğiniz yer olacak. Tüm bu noktalara dikkat etmelisiniz.

 

What's Your Reaction?
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
View Comments (0)

Yorumlarınız bizim için değerli.

Scroll To Top