Now Reading
Lokanta Usulü Mercimek Çorbası Yapmanız İçin Bilmeniz Gerekenler

Lokanta Usulü Mercimek Çorbası Yapmanız İçin Bilmeniz Gerekenler

Lokanta Usulü Mercimek Çorbası Yapmanız İçin Bilmeniz Gerekenler

Soğuk kış günlerinde ısınmak için, hasta olduğumuzda şifa bulmak için ilk akla gelen çorbalardan biri, lokanta usulü mercimek çorbasıdır. Hemen her restoranda kolaylıkla bulunabilen bu çorbanın lezzeti bir başka oluyor. Hem kolay hem de hızlı bir şekilde yapabileceğiniz lokanta usulü mercimek çorbasının bazı püf noktaları da var. Eğer bu püf noktalarına dikkat ederseniz ortaya enfes bir lezzet çıkacağından emin olabilirsiniz.

  • Mercimeği Çok İyi Yıkayın!

İlk kural elbette mercimeğin iyice yıkanmasıdır. İnce tel süzgece koyduğunuz mercimeği suyu berrak akana kadar yıkamalı ve o beyaz nişastasından arındırmalısınız. Böylece hem kaynarken taşmayacak hem de çorbanız piştiğinde rengi daha parlak olacaktır.

  • Tereyağı Kullanın!

Ölçülü kullanıldığında sağlığa zarar vermeyen ve mutfaklarımızın vazgeçilmezi olan tereyağını mercimek çorbasında kullanırsanız lezzetine lezzet katmış olursunuz. Soğanı ve sarımsağı tereyağı ile buluşturmak da püf noktalarından bir tanesidir.

  • İdeal Kıvam İçin Terbiye Yapın!

Mercimek çorbasının lezzeti kadar kıvamı da önemlidir. Kıvamı için un terbiyesi yapmanız yeterli olur. Unu kavurduktan sonra suyu ilave ederken çırpma teli ile iyice çırparak topaklanmasını engelleyin.
Baharatlar Olmazsa Olmaz!
Her çorba gibi mercimek çorbasına da baharat eklenmelidir. Pişirme aşamasında çorbaya biraz kimyon ve çok az karabiber ekleyin. Hepimiz biliyoruz ki mercimeğe baharat çok yakışır! Damak tadınıza uygun diğer baharatları da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

  • Pürüzsüz Bir Kıvam Elde Edin!

Çorbanız piştikten sonra blender ile pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar ezin. Lokantada içtiğimiz çorbadaki pürüzsüzlüğü elde etmemiz işte bu kadar kolay oluyor. Malzemelerin tamamı ezildiğinde pürüzsüz ve muhteşem bir kıvam ortaya çıkıyor.

See Also

  • Üzerini Soslayın!

Son olarak sunuma hazırlamak için üzerine dökeceğimiz sos kalıyor. Tereyağını eritip kırmızı pul biberle buluşturup çorbaya ekleyebilir ve bu iştah kabartan görüntüsü ile sunum yapabilirsiniz. Bu arada mercimek çorbası tarifi için siz de Yemek.com adresine uğrayabilirsiniz. Bu siteden çorbanın adım adım yapılışına ulaşabilir, ölçüleri ve kullanılacak tüm malzemeleri öğrenebilirsiniz. Böylece hazırladığınız çorbanın beğenileceğinden emin olacaksınız. Çünkü tüm çorba çeşitlerinde en doğru tarif her zaman Yemek.com’da bulunuyor.

What's Your Reaction?
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
View Comments (0)

Yorumlarınız bizim için değerli.

Scroll To Top