Now Reading
Kusursuz Bir Masa nasıl Kurulur?

Kusursuz Bir Masa nasıl Kurulur?

Güzel bir davet yemeği verebilmek, yemek sonrasında da misafirlerinizden sofranız hakkında
memnuniyetlerini duymak sizi mutlu edecek bir durumdur. Kusursuz bir masa nasıl kurulur sorusunun
cevabını gelin birlikte yanıtlayalım.

Çok güzel yemekler yaptığınızı ancak nasıl sunmanız gerektiğinizi bilmiyorsanız bunları dikkate almalısınız. Unutmamalısınız ki öncelikle sofranızın güzelliği gözlere hitap etmelidir. Tabakların ve bardakların sofraya doğru dizilmesinden, kullanılan aksesuarlara kadar hazırlanan sofraların iştahı olmayan kişilerin bile yemek yemek istemesine sebep olduğunu görebiliriz.

Yapmanız gereken ilk adım, ütüsü düzgün ve temiz bir masa örtüsü sermeniz olacaktır. Örtülerinizde
seçeceğiniz açık renk tonları sofranızın daha zarif ve soft görünümde olmasına yardımcı olacaktır.

Masa örtüsünün kenarlarının çok uzun olmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü çok uzun sarkan masa
örtüleri kişileri oturup kalkarken rahatsız edebilir.

Eğer şık bir davet yemeği olacaksa tabaklarınızın altına suplalar kullanarak çok şık bir zemin hazırlayabilirsiniz. Kullanacağınız yemek takımındaki tüm parçalar ve bardaklarınızın aynı renk tonlarında olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece sofranın ahengini yakalamış olursunuz.

Kişiler arasındaki oturma mesafelerine göre tabaklar arasında mesafeler olmalı
ve düzenli bir şekilde yerleştirilmelidir.

Masa örtüsüyle uyumlu olabilecek peçeteler tabakların sağ tarafında duracak şeklide konmalıdır. Peçetelerin üstüne de sırasıyla içeriden dışarıya olacak şekilde bıçak ve kaşıklar, tabağın sol tarafına ise yine sırasıyla kullanılacak çatallar yerleştirilmelidir.Bardaklar tabakların sağ üst tarafına denk gelecek şekilde konmalıdır. Biberlik ve tuzluk tüm misafirlerin
ulaşabileceği bir alanda durmalıdır.

See Also

Eğer misafir sayısı azsa, orta taraflara denk gelecek şekilde uzun salata tabakları kullanılabilir ancak kalabalık bir davet ise salata tabakları kişilerin önlerinde tek tek olacak şekilde kaselere konulabilir. Diğer kullanacağınız ara yemekler eğer yer var masada yerini alabilirler.

Ketçap, mayonez gibi ek istekler masa kurulurken değil, o yemek yenileceği sırada sofraya getirilmelidir. Çiçekler ve mumlar sofraların şıklığı için olmazsa olmaz cisimlerdir. Ancak bunların kişilerin birbirini görmelerini engelleyecek şekilde yerleştirilmemeleri gerekmektedir.Masanızdaki geri kalan boşlukları da doldurarak tüm bütünlüğünü sağlayın ve kusursuz olarak hazırladığınız bu sofrayı davetlilerinize sunun.

What's Your Reaction?
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
View Comments (0)

Yorumlarınız bizim için değerli.

Scroll To Top