Now Reading
Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir?

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir?

Merhabalar bugün ki konumuz Kiraz Sapı Çayı Faydaları. Konumuzun kapsamında, Kiraz sapı Çayı Yapılışı da sizlere Tüm Detayları ile anlattığım Videomu da Bırakıyorum mutlaka izleyin canım arkadaşlarım.

Geleneksel tıpta kirazın kurutulmuş hali önemli şifa kaynağı olarak biliniyor. Genellikle kirazın kendisini yemeye alışkın olan bizler, saplarının faydalarını maalesef çok bilmiyoruz. Bizde bu kapsamda konuyu en ince ayrıntılarına kadar araştırıp sizlere sunacağız. Kiraz sapı hem besleyicilik hem de idrar söktürme anlamında çok faydalıdır. Bunların yanı sıra idrar yolu enfeksiyonu ve böbrek taşı sorunlarında da önemli şifa kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Sevgili hanımlar kiraz sapı çayı faydaları bu saydıklarımızla sınırlı değildir. Kiraz sapı içerisinde potasyum tuzu bulunuyor. Potasyum tuzu sayesinde kiraz sapı çayı siz tükettikçe idrar aracılığıyla vücudunuzdaki toksinleri kolayca atabilirsiniz. Kiraz sapının en önemli özelliği müshil etkisi etmesidir. O nedenle obezlik, kabızlık gibi durumlarda da kullanılıyor.

Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelere İyi Gelir?

Mucizevi bitki kiraz sapının faydalarından bahsedelim. İşte detaylar…

 • İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Önlüyor
  Kiraz sapı çayı, idrar söktürme açısından çok güçlüdür. İltihap önleme özelliğine sahip olan kiraz sapı hem idrar yollarını hem de böbrekleri temizlemede önemli rol oynuyor. Özellikle idrar yollarındaki ve böbreklerdeki enfeksiyonları yok etmek için düzenli olarak sevgili hanımlar içmelisiniz. Sevgili hanımlar bir de glomerüler ve interstisyel hastalıklardan da korunmak için kiraz sapı çayı içiniz.
 • Sakinleştirme Görevi Üstlenmiştir
  Sevgili hanımlar kiraz sapı içeriğinde; serotonin ve melatonini biyoritmik açıdan düzenleyen antioksidanların bulunduğunu söyleyebiliriz. Geceleri uyku öncesinde 1 fincan kiraz sapı çayını tüketerek stresten arınabilirsiniz. Hatta sakinleşerek uykuya dalabilirsiniz.
 • Regl Ağrıları Azalır
  Hanımlar bildiğiniz üzere kaslar çok kasıldığında ve atık haldeki kanında dışarı gidememesiyle regl ağrısı dediğimiz olay gerçekleşiyor. Kadınların hayatını zorlaştırmasıyla bilinen regl ağrıları, doğal yöntemlerle dindirilebilir. O doğal yöntemlerin başında da kiraz sapı çayı geliyor. Regl ağrısı problemi yaşadığınız dönemlerde sevgili hanımlar, kiraz sapı kaynatıp içtiğiniz de ağrınızın dindiğini ve rahatladığınızı hissedeceksiniz.
 • Ödem Atar ve İdrar Söktürür
  Kiraz sapı çayının diğer önemli faydalarından biri de sevgili hanımlar, tuz seviyesine dokunmadan vücuttan ödemin atılmasıdır. Ayrıca kirazın sapları; asırlar boyunca idrar söktürme ve fototerapi yöntemleri içinde kullanılıyor. Bu durumun en büyük sebebi; potasyum tuzu ve biyoflavanoidler bakımından kiraz sapının zengin olması diyebiliriz.

Sevgili hanımlar kiraz sapı çayının faydaları arasında şu noktalarda dikkat çekiyor:

 • Artrite ile romatizma hastalığına iyi geliyor.
 • Prostat problemlerini iyileştiriyor.
 • Kilo verdiriyor.
 • Anemiyi önlüyor.
 • Kanı temizliyor.
 • Kolesterolü düşürüyor.
 • Karaciğeri sağlıklı yapıyor.

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır?

Bin bir derde deva olan kiraz sapı çayının yapımı sevgili hanımlar çok basittir. Zorlanmadan dakikalar içerisinde mucizevi bitkinin kürünü hazırlayabilirsiniz. Mucizevi kiraz sapı çayının hazırlanışına dair detaylar videomuzdan da izleyerektüm püf noktalarını öğrenebilirsiniz.

See Also

Kiraz Sapı Çayı Yapılışı

 • İlk olarak çayımızı hazırlamak için 1 litre suyu büyük tencereye koyunuz.
 • 1 avuç kadar kurutulmuş ya da yaş fark etmeksizin kiraz sapını da tencereya veya çaydanlık içerisine koyunuz.
 • Kısık ateşte yaklaşık 5 dakika kiraz saplarını kaynatınız.
 • Kaynama işlemi sonrasında çayımızı soğumaya  bırakalım.
 • Çayımız soğuduktan sonra onu düzgünce süzüp, şişeye koyalım. Şişeye koymuş olduğumuz çayı buzdolabında muhafaza edelim.

Sevgili hanımlar buraya kadar kiraz sapı çayı nasıl yapılır sorusunu cevapladık. Çayın hazırlanmasından sonra diğer önemli noktaysa buzdolabında muhafaza edilme aşaması olduğunu söyleyebiliriz. Kiraz sapıyla hazırlanan çayın buzdolabında maksimum bekletilme süresi, 3 gündür… 3 günden fazla sakladığınız takdirde çayı kesinlikle tüketmeyiniz.

Ayrıca çok önemli bir nokta ise kiraz saplarını kaynatmaya bırakmadan ilk onları çok iyi yıkayınız.

What's Your Reaction?
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
View Comments (0)

Yorumlarınız bizim için değerli.

Scroll To Top