Now Reading
Kalp Hastaligi Riski Hesaplayicisi

Kalp Hastaligi Riski Hesaplayicisi

Kriz Anında Müdahale Yöntemleri Nelerdir?

 

Kalp krizi her insan için yaşanabilecek en kotü andır ve bu konuda bilgienmek başımıza gelebeileceğiniz düşünerek hazırlıklı olmak isteyebiliriz..Öğrenmemiz gerekenlerin en başında en önemlisı belirtilerini öğrenmek olacak.

Kalp Krizinin rn dikkat çeken belirtisi, şiddetli kalp ağrısıdır. Göğüstebaşlayan şiddetli ağrı  sol koldan, sırttan, mideden çeneye doğru yayılan  ağrılar kalp krizinin habercisi olarak algılanabilir. Başlangici çok ani ve çok şiddetli bir ağrıdır..
Kalp krizinin diğer belirtileri içinde göğüs ağrısı, nefes darlığı, terleme ve bulantı kalp krizinin en önemli belirtilerindendir. Bu sıkıntıları farketmeyebiliriz çünkü ağrı hissedilmeyebilir ve farkına varamadan kalp krizi geçirilebilir.Belirtileri çok da belirgin olmadığında yaşanan bu kriz ölümcül olabilir.

Günlük yaşamımız içerisinde kalp ağrısı,aşırı terleme,nefes darliği,bulantı gibi belirtiler yaşadığımızda hemen tam donanımlı  bir hastaneye başvurmalıyız ve dorktor kontrolu altına girerek sağlık yardımı almalıyız.Bunun yaşamsal önemi çok mühimdir.

Kalp Krizi Nasıl Meydana Gelir? 

Kalbi besleyen damarlardan bir tanesinin ani olarak tıkanması durumunda tıkanan damarın kalbi beslediği kısımdaki kalp dokusunun hücrelerinin yok olmasına neden olmaktadır. 

Göğüste başlayan şiddetli ağrı ile beraber; bulantı, kusma, terleme ve bazen de bayılma ile bilinç kaybı ortaya çıkar. Bazı hastalarda karnın üst kısmında mideye vuran bir ağrı oluşur. Hasta tarafından bu rahatsızlığın mide ile ilişkili olduğu sanılarak önemsenmeyebilir. Yaşlı hastalarda kriz, nefes darlığı ile ortaya çıkabilir.

Bu belirtilerin oranı genellikle 100 kişiden ancak 75-80 inde görülmekte.Geri kalan %20 lik kısımda ise sessiz kalp krizi denilen belirtilerini anlayamadığımız durumdur.Ve bu durumdaki yüzde 20 lik kısımda sonuç genellikle ölümdür.

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?Kalp Krizinin En Önemli ve En Belirgin Belirtilerini şu şekilde Sıralayabiliriz.

  • Göğüs ağrısı
  • Nefes darlığı
  • Çarpıntı
  • Kolay yorulma
  • Bazen önemli kalp-damar hastalığı olmasına rağmen hiç şikayet olmayabilir
  • Kalp krizi
  • Ani ölüm

Kalp damarında ortaya çıkan tıkanıklık sonucunda ortaya çıkan ağrı göğüs duvarının üzerinde biri oturuyormuş hissi veren ağırlık yapan baskı veren bir ağrıdır.Künt bir ağrıdır,batıcı tarzda değildir.

Çoğunlukla ortaya çıkış sebebi çok fazla efor sarf etmek,çok fazla sinirlenmek yada çok soğukta kalmaktır.

10-15 dakikadan daha az süren koroner damarları genişleten ilaç almakla geçebilen bir ağrıdır.Ancak daralmış olan damar bölgesinde dinamik değişiklikler olabilir ve ağrı istirahat halindeyken gelir ve ilaca cevap vermeyebilir ve cok uzun sürebilir.Bu tür ağrılar kalp krizine yol açabileceğinde çok daha tehlikelidir.

Aşırı şişmanlarda,şeker hastalarında ,kronik akciğer hastalığı olanlarda ve ağrı eşikleri yüksek olduğundan kadınlarda görülmektedir.

Kalp krizine yakalnmayı beklemek yerine Memorial Hastanesinin hazırladığı Kalp Krizi Risk Hesaplayıcı İle kişisel kalp krizi riskimizin ne olduğunu öğrenebiliriz.

KADINLARDA RİSK DAHA YÜKSEK! 

Kadınlarda öströjen hormonu sayesinde kalp krizi riskinden  büyük ölcüde korunurlar fakat menapoz döneminde bu hormaonun azalması ile risk ortaya çıkmaktadır.Kalp krizine sebep olan faktörlerinden biride kalp yetmezliğidir.Kalp yetmezliğinin belirtisi hareket haliydeyken görülen nefes darlığı ilerleyen zamanlarda dinlenirkende görülür.Bu hastalar ilerleyen teknoloji ile kalp pilleri ile yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmektedirler.

See Also

Memorial Şişli Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Deniz Şener’e göre kalp krizinin  6 risk faktörünün ortadan kaldırılması ,bu riski yarı yarıya azlatıyor.Nedir bu 6 faktör?

Hayatınızdan mutsuzlukları çıkarın.Ve evlenin .Mutlu ,huzurlu ve düzenli bir evililik kalp krizi riskinden korumakta.Evli ve mutlu insanlar toplumda sosyal barışı yakalar ve stres faktörlerinden uzak kalırlar.

Sağlıklı bir kalp için gülün-Gülmek ve ağlamak aslında aynı şey. Her ikisi de duyguların boşalması anlamına gelir.Gülmek keyif hormonlarının salgılanmasına ve stres hormonlarının baskılanmasına sebep olur.Bu sayede kalbe giden zararlı etkilerde ortadan kalkar.

Çevrenizdeki yaşanan olaylar savaşlar,doğal olaylar,patlayan bombalar,anlık üzülmeler kalbi yorar  büolayları dert etmeyin.Günlük yaşantımızda  bu üzüntü veren durumların dışına çıkabilmek çok önemli. Çevredeki olayların çok fazla etkisi altında kalmak ve onlar için kederlenmek, kalbe oldukça zarar vermektedir.

Hareketsiz yaşam sürmemeye dikkat etmeliyiz.Hareketsiz olarak 2 saati masa başında geçirmek kalp krizine ciddi bir risk oluşturmaktadır. ve mutlaka günlük 45 dakikalık yürüyüş yapmak kalp için çok önemlidir.

Uyku düzeninize dikkat ederek,yeterli dinlenmeyi sağlamalısınız.Ayrıca kadınlarda yuksek olan riske etkisi büyük olan doğum kontrol haplarını dr kontrolunde kullanmaya özen göstermelisiniz.

What's Your Reaction?
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
View Comments (0)

Yorumlarınız bizim için değerli.

Scroll To Top