Now Reading
Hamsi Tam Zamanı

Hamsi Tam Zamanı

Hamsi

“Hamsi” deyip geçme!Ayıklarken ve pişirirken dikkat edilmesi gerekenler:

Uzunluğu ortalama 12 cm, en çok 18-20 cm olan hamsinin gövdesi iğne biçiminde, üst çenesi alt çenesinden daha uzun, gözleri iri, ağzı geniş, dişleri kadifemsi, çok yumuşak, pulları iri ve parlaktır.
Karadeniz Mutfağı’nın temel gıdası olan hamsi, Atlas Okyanusu’nun kuzeydoğusunda, Akdeniz, Marmara ve özellikle Karadeniz ile Azak Denizi’nde çok geniş sürüler halinde yaşar. Türkiye’de avlanan tüm deniz balıklarının yarısından çoğunu hamsi oluşturur.
Karadeniz’de yaşayan hamsiler genellikle “Azak” ve “Karadeniz hamsisi” olarak ikiye ayrılır. Marmara hamsisi ise, yalnız Marmara’da çıkan, daha küçük ve göç etmeyen bir hamsi türüdür.
Siyah etli bir balık olmasına rağmen buğulamaya oldukça uygundur.
Kış aylarında yakalanan hamsinin tuzlanıp saklanmasına “ançavi” denir. Hamsinin ızgara, tava, fırın, kağıt kebabı, buğulama, pilaki, yahni yemekleri yanında tatlısı bile yapılır.

Nelere dikkat etmeli?

Hamsi ayıklarken, bıçak kullanmayın. Kafasını elle arkadan öne koparıp, kılçıklarını, karın boyunca parmağınız yardımıyla oluşturduğunuz yırtıktan çıkarın.
Kızartmasını yaparken yağın kızgın olması gerekir. Yağı soğutmamak için balıkları tavaya azar azar koyun.
Fırında pişirirken kurumaması için, üzerine hafifçe sıvıyağ gezdirin. sHamsinin daha gevrek olmasını istiyorsanız mısır ununa bulayarak kızartın.
Hamsi tuzlamayı, servis yapmadan önce yıkamanız gerekir. 2 saat elma sirkesinde beklettikten sonra üzerine zeytinyağı ve limon gezdirip yiyebilirsiniz.
 Hamsiden bahsetmişken tarifsiz gitmeyelim..İşte size hamsi kızartmanın diğer adı..

Hamsi Papatya 

Malzemeler

   500 gram hamsi
   Yarım su bardağı mısır unu
   1 tatlı kaşığı tuz
  Yarım çay bardağı sıvıyağ

Yapılışı

HAMSİYİ ayıklayıp, kılçığını çıkarın. Bir kasede mısır unu ve tuzu karıştırın. Balıkları bu karışıma bulayın. Sıvıyağ gezdirilmiş yapışmaz yüzeyli bir tavaya papatya şekli verecek şekilde balıkları yan yana dizin. Ağzını bir kapakla örtün ve orta ateşte alt üst ederek her iki tarafını da kızartın. Sıcak olarak servis yapın.
Afiyet olsun

 

See Also

 

What's Your Reaction?
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
View Comments (0)

Yorumlarınız bizim için değerli.

Scroll To Top