Now Reading
Güneş Yanığına Ne İyi Gelir, Doğal Çözümler

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir, Doğal Çözümler

Güneş Yanıklarına Ne İyi Gelir?

Sevgili hanımlar bugün sizlere güneş yanıklarına ne iyi gelir konusuyla alakalı önemli bilgiler vereceğim.
Kavurucu yaz sıcaklarını yaşadığımız şu dönemlerde deniz sezonunun da eklenmesiyle beraber güneş yanıkları sorunu ön plana çıkmaya başladı. Sevgili hanımlar, güneşin muhteşem faydalarından yararlanırken zararlarınıda unutmayalım . Dilerseniz yazımızın detaylarına geçelim.

Cilt, aşırı güneş ışınlarına maruz kaldığında ortaya akut iltihabı çıkıyor. Ortaya çıkan bu iltihap, güneş yanığı diye tabir ediliyor. Açık tenli ebeveynlerde ve çocuklarda güneş yanığı problemi daha çok ortaya çıkıyor. Özellikle çocuklarda risk inanılmaz boyutlara ulaşıyor. Güneş yanıkları, geniş bölgelerde belirgin hale geldiğinde yaşamı tehlikeye atacak sistemik durumlarda ortaya çıkıyor.
O nedenle sevgili hanımlar, kesinlikle bu problemi küçümsemeyiniz.

Örneğin; güneş ışınlarının dik geldiği zamanlarda dışarı mümkünse çıkmayınız. O zaman zarflarında dışarı çıktığınızda mutlaka yanınıza şapka, güneş kremi ve gözlüğü alınız.

Güneş Yanığı Belirtileri Nelerdir?

Sevgili hanımlar, güneş yanığı belirtileri nelerdir? Birlikte bu konuya da bakalım dilerseniz.

İlk olarak güneş yanıklarının cilt üzerinde kabarcıklara neden olduğunu söyleyebiliriz. Hatta oluşan kabarcıklar ciltten kaybolduğunda dahi iz bırakabiliyorlar.

Güneş yanıklarının en bilinen belirtileri;

Ciltte kızarıklık yapması ve hareket halindeyken kişiye acı vermesidir. Ayrıca kişinin cildinde çok hafif kaşıntı ile şişte olabilir.

Güneşten kaynaklanan yanıklar, aynı zamanda cilt içerisinde sıvıyla dolan kabarcıklara da sebep olabiliyor. Güneşte aşırı kaldıktan sonra sevgili hanımlar, cildinizde kabarıklık ve şiddetli ağrılar oluştuysa mutlaka doktora başvurmanızı öneriyorum.
Sevgili hanımlar kişinin yaşam kalitesini etkileyen güneş yanığı belirtilerini şöyle sıralayabiliriz:
• Ateşlenme
• Kusma
• Boynun tutulması
• Bulantı
• Baş ağrısı
• Titreme
Yukarıdaki saydığımız durumları aşırı yaşıyorsanız vakit kaybetmeden mutlaka doktora başvurun.

See Also
Sevgili hanımlar, küçük çocuklarınızda ya da bebeklerinizde güneş yanığı problemi olduysa şiddetli olsun olmasın yine doktora gidin.

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Sevgili hanımlar,0 sizlere kısaca güneş yanığıyla ilgili bilgiler verdik. Şimdide güneş yanığına ne iyi gelir noktasında önemli bilgiler sizlere vereceğim. İşte detaylar…
Salatalık
Suyu içerisinde bol miktarda barındırması sebebiyle salatalık cildi hem onarıyor hem de ona canlılık kazandırıyor. Özellikle cilt yanıklarına salatalık suyu sürdüğünüzde cildin önemli ölçüde rahatladığını göreceksiniz. Salatalık güneş yanıklarını tedavi etmede önemli rol oynuyor.
Lavanta Yağı
Güneş yanıklarına doğal yöntemlerle çözüm denildiğinde ilk akla gelenlerden birisi de lavanta yağıdır… Hanımlar siz lavanta yağının mucizelerini daha iyi bilirsiniz.
Çoğu derdin dermanı olan lavanta yağı güneş yanıklarını gidermek içinde karşımıza çıkıyor. Lavanta yağını cildinize sürerek onun nemlenip, ağrılarının azalmasını sağlayabilirsiniz.
Elma Sirkesi
Lavanta yağı gibi elma sirkesinin faydaları da sıralamakla bitmez. Yaşamımızın hemen hemen her döneminde kullandığımız elma sirkesi, güneş yanıklarını giderme konusunda da önemli görev üstlenmiştir. Bir bardağın içerisindeki suya tek tatlı kaşığı ölçüsünde elma sirkesi katın ve karışımı karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı bir tane temiz pamukla cildinize sürünüz. Bu işlem sonrasında ağrılarınızın önemli ölçüde hafiflediğini hissedeceksiniz.
Yoğurt
Ülkemizde güneş yanığı denildiğinde en fazla kullanılan doğal yöntemlerin başında yoğurt geliyor. Cildinize yoğurdu sürmeden mutlaka buzdolabında 5 dakika kadar bekletin. Bekletme işleminden sonra cildinize yoğurdu sürüp iyice onu yayın. Ortalama 5 dakika yoğurdu cildinizde bekletip ılık suyla cildinizi durulayınız.
Zeytinyağı
Güneş yanıkları cildi kuruttuğundan cildin mutlaka neme ihtiyacı var. Cildin ihtiyacı olan nemi zeytinyağıyla sağlayabilirsiniz.
Aloe Vera
Zeytinyağından sonra cildin nem ihtiyacını gideren diğer bir yöntemse, aloe vera olduğunu söyleyebiliriz. Aloe vera ile cildiniz serinler ve yanığın sebep olduğu acıda azalır.
Sevgili hanımlar sizlere, güneş yanıklarına ne iyi gelir hususunda önemli bilgiler vermeye çalıştım. Konuyla ilgili sizlerde fikirlerinizi yorumlarınızla belirtebilirsiniz. 

What's Your Reaction?
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
View Comments (0)

Yorumlarınız bizim için değerli.

Scroll To Top