Now Reading
Grip Ve Biz

Grip Ve Biz

Bu kışı gripsiz geçirin

Anneniz, ıslak saçla yatmanın soğuk algınlığına yol açtığı konusunda kesinlikle tartışma kabul etmiyor. Uzmanlarsa bunun doğruluk payının sadece yüzde 50 olduğunu söylüyor. Yani aslında, soğuk algınlığı ve gribe bazı bulaşıcı virüsler yol açsa da, vücut ısısının 35 derecenin altına düşmesi bu virüslerin çoğalmasını kolaylaştırıyor. Tabii bu virüsleri almak için öncelikle bir taşıyıcıyla temas öpüşmek, aynı bardaktan içmek, aynı telefonu kullanmak gibi. Virüsler gözenekli yüzeyler üzerinde sekiz saate kadar, sert ve pürüzsüz yerlerdeyse iki güne kadar canlı kalabiliyor.

Ne Yapmalı?
Korunmanın ilk ve en önemli kuralı, ellerinizi düzenli olarak sabunla yıkamak. Kullanılan kağıt mendilleri hemen çöpe atmak, başkalarıyla aynı kap kacağı, bardağı kullanmamak, kolunuzun içine (elinize değil) öksürmek ve hapşırmak çok önemli. Ellerinizi gözlerinizden, ağzınızdan ve burnunuzdan uzak tutmamak da işe yarayacak diğer önlemlerden. Sağlık merkezlerine yolu düşenlerin maske kullanması de son derece mantıklı.

Aşı Meselesi
Geçen yıl başında domuz gribi tüm dünyayı etkiledi. Hastalık yüzünden milyonlarca kişi hastanelik oldu, ülkemizde de 400’ün üzerinde kişi hayatını kaybetti. Aşının yan etkileri hâlâ tartışılsa da, uzmanlar özellikle yurtdışına sık seyahat edenlerin, aşırı kiloluların ve hamilelerin doktorlarına başvurmalarını öneriyor.

Doğal Yöntemler
Söz konusu doğal tedavi yöntemleri olduğunda neyin tam olarak işe yaradığına karar vermek gerçekten güç. Ancak aşağıda sıralanan önerilerin gribe karşı etkili olduğu konusunda pek çok doğal tıp uzmanı hemfikir. -Soğuk algınlığı ve gribi uzak tutmanın en etkili yollarından biri bol bol su içmek. Oysa pek çok kişi, kışın soğuk havalarda su içmeyi unutuyor çünkü yaz sıcaklarında olduğu kadar sık susamıyor ve böylece virüslerin kuru boğaz ve burun mukozasına saldırması çok daha kolay hale geliyor. Sıcak bitki çayları da bu bölgeleri nemli tutmak için ideal.
-Peki probiyotikler sadece sindirim sistemine mi iyi gelir? Bu, kesinlikle doğru değil. İyi bakteriler, soğuk algınlığı ve gribe karşı bünyeyi güçlendirmenin harika bir yolu. Çünkü bağışıklık sisteminin yüzde 70’lik bölümü sindirim hattı üzerinde bulunuyor. Bunun için reçetesiz satılan besin takviyelerinden kullanabilir ve marketlerde bulunan probiyotikli besinlerden tüketebilirsiniz.
-Bir ya da iki hafta boyunca balık yağının gücünden faydalanın. Bol miktarda A ve D vitamini içeren balık yağı, bağışıklık sisteminizi virüsler tarafından aşılması güç bir kalkana dönüştürecektir.
-Uzmanlara göre iyileşme döneminde boğazınızı ve sinüslerinizi yumuşatmanın en iyi yolu bitki karışımlarıyla yapılmış çay çeşitleri içmek.


İşte GRIP ten korunmak için bitki çaylarından bir örnek; bir diş sarımsak, birtutam kırmızıbiber, karanfil ve toz zencefili kaynar suda bekletin ve bunlar eridikten sonra içine bir çay bardağı limon suyu ve organik bal ekleyin. Böylece tüm bakteri ve mikropların düşmanı olacak harika bir karışım elde edeceksiniz.

See Also

Artık Çok Geçse…
-Kahramanlığı Bırakın
-Sıvı Tüketin
-Çinko Desteği Alın
-Dinlenin

-İlaca Aşırı Yüklenmeyin

   

What's Your Reaction?
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
View Comments (0)

Yorumlarınız bizim için değerli.

Scroll To Top