Now Reading
En Kolay WordPress Site Yapımı-WordPress Site Kurma

En Kolay WordPress Site Yapımı-WordPress Site Kurma

Webmaster dünyasında dikkat çeken en özel yazılımlardandır. Kolay kurulumu,kolay kullanımı,Wordpress yazılımın ücretsiz oluşu, sürekli güncellenerek yenilenen arayüzü ve kullanıcı dostu özellikleri ile daha çok tercih edilmektedir.

Türkiye’deki geliştiricilerinde hemen hemen her sektöre uyumlu tema bulma şansının olması,temaların kolay bulunur olduğu kadar yüklenmesi,düzenlenmesi ve yayınlanmasıda oldukça kolay olması kod bilgisi olmayan kişilerler tarafından da tercih edilmektedir.

WordPress’in  tercih sebebi olması kurulumu ,kullanımı hakkındaki sorularına cevap arayanlarda çoğunlukta;Genellikle sorlan sorular içerisinde WordPress ile site nasıl kurulur,adımları nelerdir,nereden başlamalıyız .Web tasarım ajanslarına bağlı kalmadan bedava web sitesi kurabileceksiniz,istediğiniz gibi güncelliyebileceksiniz,yönetimin sizde olduğu bir web siteniz olacak.

Blog veya Kişisel Web Sitesi kurarak paylaşmak istediğiniz deneyimlerinizi,bilgilerinizi paylaşabileceğiniz bir site hazırlayabileceksiniz.Haber sitesi,portal site,film sitesi gibi diğer tüm web site çeşitlerini de kurabileceksiniz.

Kurumsal web sitesi hazırlamak isteyenler ise hazırlayacakları site de firmalarının ,ürünlerinin ve hizmetlerinin tanıtımlarını yapabileceksiniz.

Artık Web Sitesi Nasıl Kurulur Adım Adım Anlatıma Geçelim.

Web Siteniz İçin Alan Adı Sorgulama-Domain Satın Alma

Domain Kuracağınız web sitenizin internetteki kimliğine denir.Yani web sitemizin adı ve adresidir.Bu ad ve adres olmadan ziyaretçi web sitenize ulaşamaz.

Domain-Alan adı hakkında daha detaylı bilgi almak için Domain Nedir  yazımız okumalısınız.

Web sitemizi kurmak için yapılacak ilk iş Domain almaktır.Alacağımız Domainin tescilli olup olmadığını kontrol etmeliyiz ,whois aracılığıyla alan adımızın sorgulamasını yaparak kullanımda olup olmadığını öğreniriz.Sorgulama sonucunda kullanımda olmayan com,net gibi uzantılı alan adını birçok firmadan alabiliriz.Ben size İsimtescil.net önerebilirim.

Alan adının alımını gerçekleştirdiniz ise web siteniz için kulanacağınız barındırma hizmeti paketinize alan adınızın yönlendirme işlemini yapmalısınız.

Barındırma Hizmeti Seçimi

Sunucu Paylaşımı veya Hosting Paket Seçimi


Sınırsız web barındırma
, Hizmeti için sizleri sunucu paylaşım paketi ile trafik, disk alanı, mail gibi sınırlandırmaları olmamakla birlikte birçok alan adını tek bir sunucu paketi ile barındırabilirsiniz. Bu sayede her bir domain için farklı barındırma paketi almak zorunda kalmazsınız.

Herhangi bir sorunuz olduğunda size canlı destek ve Ticket (Bilet) sistemi ile Türkçe destek verilmektedir.

Barındırma Hizmetinizde kontrol paneli Cpanel, tüm alan adlarınızı ve mail yönetimini buradan ,tek bir panelden Türkçe dil seçeneği ile kontrol edebilmektesiniz.. Cpanel kurulumu, barındırma paketinizi aldıktan sonra gelen  kurulum maili ile otomatik yapılmaktadır. Cpanel girişi yaparak  sonraki adım olan site kurulumuna geçebiliriz.

 WordPress WebSite Kurulum

Web sitesi kurmak için ücretli programlara yönelmenize gerek yok çünkü wordpress ücretsiz bir yazılımdır.WordPress kurulumu ile web sitesinizi hazırlayabilirsiniz.

WordPress; web sitenizin kolayca denetleyebileceğiniz yönetim paneli olan, yazı ve sayfalarınızı kendiniz ekleyebileceğiniz, dilediğiniz tasarımı yapabileceğiniz, SEO uyumlu, tüm Dünya’ da site açmak için en çok kullanılan yazılım sistemidir.

Türkiyede birçok popüler web sitesi WordPress  kullanılarak hazırlanmıştır. WordPress kolay kullanımı sayesinde çok hızlı bir gelişim göstererek sadece blog site kurulumundan farklı WordPress temaları ile her türlü site açmak için kullanılabilir durumdadır.

WordPress Kurulumunuzu  Networkdizayn üzerinden sunucu paylaşımı satın alarak yapacak olursanız Quick Install aracılığıyla hızlı ,kolay ve teknik bilgiye ihtiyaç duymadan birkaç adımda yapabilirsiniz veya WordPress indir,FTP den dosya yükle ve veri tabanı(database) oluşturma gibi işlemleri sizin yapmanıza gerek kalmadan  kurulum yapılmış olarak hazır verilmektedir.

WordPress Web Site  Yönetim Panel Kullanımı

WordPress kurulumundan sonra  WordPress admin  paneline giriş yapıyoruz. WordPress admin paneli birçok menüden oluşmaktadır. Ayarlarımızı bu menüler ile yapabilir,kullanıcılar ekleyebilir, WordPress eklentilerini yönetebilir, resimlerimizi yükleyebilir, yüklediğimiz temaları düzenleyebilir, yazı ve sayfalarımızı oluşturabiliriz.

Admin panelimizin kullanımını anlattığımız yazımız okuyarak daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

WordPress Eklentileri -Eklenti Kullanımı

WordPress eklentileri web sitenizde görselliğinizin ve diğer işlevlerinizin artırılmasında en önemli yardımcı yazılımlardır. Eklentiler ile birçok işlem yapabilirsiniz ve web sitenizi geliştirmek için yapmak istediğiniz her şey için eklenti bulabilirsiniz.

WordPress Eklentilerinin neler olabilecği ve bunlarla neler yapılabileceğini kısa başlıklar halinde geçelim.

WordPress Yazı Eklentileri ile Metin editörü, kategori sıralama, benzer yazılar ve kısa kodlar ekleme kolylıkla yapabilirsiniz.

WordPress SEO Eklentileri ile  SEO uygulamaları (metalar, anahtar kelimeler, site map, breadcrumb) yapma,  Google Analitik takibinizi yapabilir, sitenin hızını artırmak için  (cache), etiketler, görselleri sıkıştırma ve facebook beğen veya paylaş – twitterda paylaş eklentisi gibi web siteniz için büyük önem taşıyan işlemleri yapabileceksiniz.

WordPress Tema Eklentileri ile web sitenizde kullanım kolaylığı ve estetik görsellik  sağlıyacak  galeri eklentisi, slider eklentisi, mobil tema, popüler yazılar, iletişim eklentisi ve üyelik eklentisi yer almaktadır.

WordPress Güvenlik Eklentileri ile sitenizin yedekleme, veritabanı temizleme, tehditlere karşı IP engelleme ve antivirüs taraması anlatılmıştır.

WordPress eklentilerinin yüklenmesi iste içerisinde aktif edilmesi ve ayarlarının doğru yapılması çok önemlidir.Sitenizin çeşidine göre farklı eklentilere ihtiyacınız olabilir.

Örneğin; E-Ticaret sitenizde kullanılabilecek olan  eklentilerden WP-eCommerce veya WooCommerce eklentisi bir güzellik sitesinde kullanılmasına ihtiyaç yoktur.Forum siteniz var ise burada kullanabileceğiniz eklentilerden en önemlisi bbpress dir.

Sadece WordPress Eklentileri ile istediğiniz gibi bir site kurmak yeterli değildir.WordPress Temaları ile sitenizin görünümünü farklılaştırabilir tasarımında değişiklikler yapabilirsiniz.

Web Sitenizde Kullanacağınız WordPress Temaları

Web Sitenizin kullanım amacına uygun birçok farklı görünümde WordpPress Temalarından seçtiğiniz WordPress Türkçe Temayı  kurulumunu yaptığınız wordpress üzerine yükleme yapmanız gerekmektedir.

WordPress tema çeşitlerini inceleyelim.

wordpress blog teması: Blog Web Sitesi ile çeşitli konularda yazıp yayınlar yapabileceksiniz.

wordpress haber teması: Haber siteleri,yerel gazetesi siteleri hazırlayabilirsiniz.

wordpress kurumsal tema: Şirketinizin tanıtımını yapabilir, hizmetlerinizi  ve ürünlerinizi tanıtabilirsiniz.

wordpress e ticaret teması: WP-eCommerce veya WooCommerce eklentisi ile uyumlu olmalıdır.

wordpress kişisel tema: Hobilerinizi, Gezilerinizi ve deneyim yazılarınızı  paylaşabilirsiniz.

See Also

wordpress dizi – film teması: Film ve dizi gösterimleri yapabileceğiniz siteler hazırlayabilirsiniz.

wordpress video teması: Çeşitli video çekimlerinizi veya farklı video gösterimleri yapacağınız siteler hazırlarsınız.

wordpress portal teması: Birçok kategori oluşturarak farklı konulardan bahsettiğiniz ( teknoloji,moda,sağlık) gibi bir arada sunabilirsiniz.

wordpress emlak teması: Kiralık ve satılık evleri tanıtabileceğiniz emlak firması siteleri hazırlayabilirsiniz.

wordpress dernek teması: Sitenizde dernek tanıtımı yapabilirsiniz.

wordpress oyun teması: Oyun sitesi kurarak oyun tanıtımları yapabilir oyunlar oynatabilirsiniz.

wordpress forum teması: bbpress eklentisini kullanarak forum açabilirsiniz.

wordpress teknoloji teması: Yazılım ve teknolojiürünleri makaleleri paylaştığınız siteler yapabilirsiniz.

wordpress ilan teması: Sitenize ilan vermek isteyen kişilerin üye olarak ilan ekleyebilecekleri web sitedir.

wordpress ürün tanıtım teması: Bir ve ya birkaççeşit ürünün tanıtımın veya satışını yapabilirsiniz.(LR gibi)

wordpress inşaat teması: İnsaaşt firmasısı iseniz firmanızın tanıtımını ,inşaat projelerinizi sergileyebileceğiniz web sitesi kurabilirsiniz.

Buraya kadar anlatımlardan web siteniz için neler yapmanız gerektiği ile ilgili bilgi sahibi oldunuz.Domain ve hosting alarak  işe başladınız.

Domain Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz Yazımızı Okuyarak Daha Geniş Bilgiye Sahip Olabilirsiniz.

WordPress kurulumunuzu yaptınız veya barındırma hizmeti aldığınız firmanıza yaptırdınız. Admin panelinizin yönetimine hakim durumdasınız. Web sitenizin kategorisine göre gerekli olabilecek wordpress eklentilerini  yüklediniz.WordPress temaniz seçip yüklediniz.

Web tasarımlı,SEO uyumlu ,kendinizin yönetebileceği ve güncellemelerini takip edebileceğiniz wordpress web sitesine sadece domain+barındırma ücretlerinizi ödeyerek çok az bir ücretle sahip oldunuz.Tabi burada ücretsiz wordpress temalar kullandığınız için maliyetinizi düşürdünüz.Eğer lisanslı ve güncellemeleri süregelen interaktif temalar kullanmak isterseniz maliyetinize biraz daha ilaveniz olacaktır.

Bu durumda artık bende kendi websitemi kurabilirim diyenlerden iseniz domain+barındırma hizmetleri konusunda sizlere 7/24 destek verebileceğimizi belirterek ,sitenizin tasarımında da ayrıca destek ve yardıma ihtiyaç duyarsanız gultasarim iletişim veya destekten  bize yazabilirsiniz.

 

What's Your Reaction?
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
View Comments (0)

Yorumlarınız bizim için değerli.

Scroll To Top