Now Reading
Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Herkese Merhabalar ; Sevgili hanımlar, güzelliğimiz için dudaklarımız çok önemlidir ,Sadece bayanlar için değil erkekler içinde çok çok değerli olan dudaklarımızda çatlamalar olması hem görüntü açısından hemde sağlığmız açısından oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Dudak çatlaması, verdiği acı ve kötü görünümü ile önemli bir sorun olabilir. Eğer dudak çatlamalarında iyileşme gecikiyor veya sürekli yenileniyorsa bu hastalık habercisi olabilir.

Yumuşak ve narin olan dudaklarımız belirli koşullar altında kolayca kuruyup çatlayabilir. Bu durum kişinin hayat kalitesini olumsuz yönde etkilediğinden nedenini bulmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için tedavi yollarını anlamak önemlidir.

İşte çok önemli olan bu konu hakkında önemli bilgiler vereceğim. Dudak çatlaması neden olur sorusunu sizlere en ince noktalarına kadar açıklamaya çalışacağım. Dilerseniz konumuzun detaylarına geçelim.


Dudaklarda acı, kızarma, kuruma, çatlama ve hassasiyet gibi hisler yarattığından dolayı dudak çatlaması olayı kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Hem acısından hem de görünümünden dolayı kişiyi rahatsız edip onun gündelik yaşamını olumsuz etkiliyor. Soğuk havalarda olduğu gibi kavurucu yaz sıcaklarını yaşadığımız şu günlerde de çoğu kişinin rahatsız olduğu konuların başında dudak çatlaması geliyor.

Dudaklar yapı itibariyle narin ve yumuşaklardır. Dolayısıyla sevgili hanımlar, bu durum dudaklarda kanamaya kadar gidebiliyor. Ciddi sağlık problemlerinin belirtisi olmamasına rağmen özgüven bakımından kişinin yaşamını dudak çatlaması olumsuz etkiliyor.

Tüm bu bilgiler ışığında sevgili hanımlar sizlere, aşağıda dudak çatlaması nedenlerini ve dudak çatlaması tedavisinde neler yapılmalı konularına dair hususlar belirteceğiz.

See Also

Dudak Çatlaması Niçin Olur?

Tüm mevsimlerde karşımıza çıkan bir sorun olan dudak çatlaması, ilk olarak kurulukla karşımıza çıkıyor. 2. Evresindeyse çatlama ile bizlerin yaşamını olumsuz etkiliyor. Ağır ağır gelişen bir problem olan dudak çatlamasının neden olduğunu kesin bilmek çok zordur. Fakat muhtemel sebepleri bilindiği takdirde çatlamanın önüne geçilebilir. Hatta dudak çatlaması tedavi yöntemi de uygulanabilir. Sevgili hanımlar genel olarak dudak çatlamasının sebepleri şunlardır:
Sıvı Tüketimi Azlığı ve Dehidrasyon
Vücudun ihtiyaçlarını giderebilmesi için yeterli derecede sıvıyı barındırması gerekiyor. Bu olayı hanımlar, dehidrasyon diye isimlendiriyoruz. Vücudun nemli kalabilmesi için mutlaka su tüketimine özen gösterilmelidir. Eğer kişinin vücudunda yeterince sıvı bulunmuyorsa, dudaklarda çatlama ve kuruma olabilir. Yeterince günlük sıvı ihtiyacı giderilmezse aynı şekilde dudaklarda kuruma ve çatlama olayıyla sevgili hanımlar karşılaşabilirsiniz.
Mineral veya Vitamin Eksikliği
Vücutta mineralle vitamin eksik olduğu takdirde de dudak çatlaması olayıyla karşılaşırsınız.
Aşırı Güneşte Durma
Güneş ışınları, hassas ciltlerde daima soruna neden olurlar. Dudaklarda insan vücudundaki en hassas noktalardır… O nedenle aşırı güneşte kalındığında dudaklarda çatlama sorunu olabilir.
Kuru, Soğuk ve Rüzgârlı Havalar
Dudak çatlaması neden olur hususunda karşımıza çıkan diğer bir etkense, hava koşulları olduğunu söyleyebiliriz. Şiddetli rüzgâr, kuru ve soğuk havalarda dudak çatlamasının sebeplerindendir diyebiliriz.

Dudak Çatlaması Nasıl Geçer?

Sevgili hanımlar, dudak çatlaması sorununu bertaraf edeceğiniz birkaç yöntemi aşağıda sizler için paylaşıyorum.
Sıvı Tüketimini Artırmak
Yeteri kadar sıvı tüketilmediği takdirde kişilerde sıvı kayıpları olabiliyor. Buda yukarıda da bahsettiğim gibi dudaklarda çatlamaya sebep oluyor. O nedenle hanımlar, bol sıvı tüketmenizi öneriyorum.
Natural Peeling
Limon suyuyla toz şekeri karıştırıp muhteşem bir peeling hazırlayabilirsiniz. Bu peeling sayesinde dudaklarınızın üzerindeki tüm ölü gidecek. Birkaç damla limon suyu ve 1 yemek kaşığı toz şeker iyice harmanlanıp masaj halinde dudaklara çok iyi sürülmesi gerekiyor. Bu karışımı uyguladıktan sonra yeniden dudağın çatlamasını engellemek adına nemlendirici sürün.
Soğuk Kompres Uygulaması
Dudak çatlamasından sonra kanama olduğunda mutlaka soğuk kompres uygulamanızı tavsiye ediyorum. Böylelikle çabuk şekilde kanamanız son bulacak.
Aloe Vera Jeli
Cilt sorunlarını ortadan kaldırmada aloe vera jelinin çok önemli rolü vardır. Aynı zamanda dudak çatlaklarını gidermek içinde aloe vera jeli iyi bir görev üstlenmiştir. Çok az parmağınıza alıp çatlayan dudağınıza birkaç gün aksatmadan uyguladığınızda sorunuzu kökten çözmüş olacaksınız.
Tuz ve Su
Dudak çatlaması nasıl geçer hususunda sevgili hanımlar önereceğimiz son karışımda; tuzlu sudur… Yara iyileşmesi döneminde temizliği çok önemlidir… Tuzlu suda yaranın temiz kalmasını sağlıyor. Küçük bardağa ılık su içerisine 1 çorba kaşığı ölçüsünde tuz koyun. Pamuk topu ya da pamuklu bezle karışımı çatlayan dudaklarınıza sürün. Karışımı dudaklarınıza uyguladığınızda yanma hissedebilirsiniz. Hiç korkmayın sevgili hanımlar, yanma hissi birkaç dakikada yok olacak.

What's Your Reaction?
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
View Comments (0)

Yorumlarınız bizim için değerli.

Scroll To Top