Now Reading
Dekorasyonda Aydınlatmanın Önemi Nedir

Dekorasyonda Aydınlatmanın Önemi Nedir

Dekorasyonunda Aydınlatmanın Önemi

Sevgili hanımlar bugün sizlere yine çok merak edilen bir konu hakkında bilgi vereceğim. Dekorasyonda aydınlatmanın önemi nedir ile ilgili sizlere birbirinden güzel fikirler vereceğiz. Dilerseniz konumuzun detaylarına geçelim.
Sevgili hanımlar gerek ev gerekse ofis dekorasyonların da aydınlatmanın önemi çok büyüktür. Yaptığımız dekorasyonu tamamlayan hususların başında aydınlatma geliyor. Doğru aydınlatma sistemi kullanarak bulunduğunuz ortama güzel bir hava katabilirsiniz. Aydınlatmayı doğru yaptığınız takdirde evinize ve ofisinize güzel atmosfer kazandırabilirsiniz. Evinizde ve ofisinizde dekorasyon işlemi yaptığınız tüm alanlarda renkler ve ayrıntılar aydınlatmalar sayesinde daha görünebiliyor. Bulunduğunuz ortamı mükemmel görünüme kavuşturmak istiyorsanız dekorasyonda mutlaka aydınlatmaya önem veriniz.

Örneğin; alan büyükse oranın dekorasyonunda hanımlar daha fazla aydınlatmaya yer veriniz. Düzenleyeceğiniz alanda ve odada açık renkler fazlaysa sizde aydınlatma olarak canlı renklerden oluşan lambader, abajur gibi objeler kullanabilirsiniz. Böylelikle sevgili hanımlar, alanın yani odanın atmosferini canlandırmış olacaksınız. Ayrıca modern, çağdaş tasarıma sahip avizeler seçerek ortamınızı daha da güzelleştirebilirsiniz. Hatta antik aydınlatma kullanarak ofisinize ya da evinizde nostaljik hava yakalayabilirsiniz.

Aydınlatma Ürünü Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Evinizde ya da ofisinizde tadilat yapmadan ilk aydınlatma sistemini belirlemeniz gerekiyor. Aydınlatma sistemini belirledikten sonra dilediğiniz gibi tadilata başlayabilirsiniz. Aydınlatma sistemlerini seçerken dayanıklı ve kaliteli malzemeyle üretilmiş olmasına özen gösterin. Sevgili hanımlar bir de renk değiştirmemesine ve hızlı yıpranmamasına da dikkat edin.
Mutfağa aydınlatma sistemi seçerken ihtiyacınızı göz önünde bulundurun. Örneğin; ocağın ve tezgâhın olduğu yere aydınlatma sistemi kurun. Sevgili hanımlar mutfağın olduğu kadar salon dekorasyonunda aydınlatmada önemlidir. Özellikle salonda nerede yemek yeniyorsa oraya mutlaka aydınlatma sistemi kurulması gerekiyor. Ayrıca salonda aydınlatmayı çok iyi yapacak avize kullanın. Banyo bölümündeyse aynanın her 2 tarafında ve üzerinde mutlaka aydınlatma olmalıdır. Böylelikle aynaya baktığınız esnada gölge probleminin tamamen ortadan kalktığını göreceksiniz.

Aydınlatma Türleri Nelerdir?

Sevgili hanımlar dekorasyonda genellikle 3 tane aydınlatma türü kullanılıyor. Bu türleri şöyle sıralayabiliriz:
Vurgu Aydınlatmalar
Dekorasyonda aydınlatma denildiğinde mekânın dikkat çekiciliği çok önemli konu olarak karşımıza çıkıyor. Dekorasyon yapılan alanın odak noktasının belirlenmesi adına vurgu aydınlatmaların önemi çok büyüktür. Estetik başta olmak üzere mekâna derinlik kazandırmak içinde vurgu aydınlatmaların kullanılması gerektiğini söyleyebilirim. Vurgu aydınlatmalar; ışıktan daha çok güç alıp aydınlatma işlemini yapıyorlar.
Genel Aydınlatmalar
Genel bir algı oluşumu için mekanlarda kullanılan aydınlatma sistemleridir. Odadaki eşyaları kolayca görmek için kullanılan aydınlatma türüne genel aydınlatmalar adını veriyoruz. Avizeler, spotlar, duvar aplikleri kısacası tavana montaj yapılan tüm objeleri genel aydınlatma diye sevgili arkadaşlar tabir edebiliriz.
Lokal Aydınlatmalar
Mekanlarda belirli amacı gözeterek kurulan aydınlatma türlerine, lokal aydınlatmalar diyoruz. Lokal aydınlatmalar; genel aydınlatmalardan farklı olarak estetik ve geçişler bakımından daha yumuşaklardır. Bu aydınlatmalara; abajurları, lokal spotları ve lambaderleri örnek verebiliriz.

See Also

Doğru Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

Işığın aydınlatacağı yer dekorasyon aydınlatmasında çok önemlidir. Sevgili hanımlar özellikle aydınlatma türlerinden hangisini kullanacağınız ortamın atmosferi açısından önem taşıyor. Aydınlatmayı mekânda yer alan ışık miktarını gözeterek seçmekte dekorasyonun başarıya ulaşması açısından büyük avantajdır.
Sevgili hanımlar, bazı odaların gün ışıkları çok azdır. Böyle durumlarda odanın ışığını artıracak aydınlatmalar seçmenizi öneriyorum. Pencere bulunmayan odalardaki ve hollerdeki ışık seviyelerini ayarlamak için o doğrultuda aydınlatma tercihlerinde bulunmanız gerekiyor. Odanın çeşitli yerlerine farklı farklı aydınlatmalar koyup odadaki ışık miktarını dilediğiniz gibi yükseltebilirsiniz. Sevgili hanımlar, dekorasyonda aydınlatma işlemi için avize dışında abajur, ayaklı lamba veya tavan lambası seçip ortamınıza güzel bir atmosfer kazandırabilirsiniz.
Sevgili hanımlar sizlere kısaca dekorasyonda aydınlatmanın öneminden bahsettik. Sizin de bu konuda bilgileriniz, tecrübeleriniz ve yorumlarınız varsa bizlere iletebilirsiniz.

 

What's Your Reaction?
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
View Comments (0)

Yorumlarınız bizim için değerli.

Scroll To Top