Now Reading
CPanel Üzerinden WordPress Yedek Alma

CPanel Üzerinden WordPress Yedek Alma

WordPress  Cpanel Üzerinden Yedekleme ve Geri Yükleme

Web sitemizin yedeğini almak istediğimiz durumlar oluşabilmekte bunlar bazen bir saldırı olabilir bazende hosting değişimi sonunda sorun yaşamak istemeyebiliriz.Zor bir işlem olduğunu düşünmeyin hele ki cPanel kullanıyorsanız tek başınızda yapabileceğiniz kadar kolay diyebilirim.

Web sitenizin sunucudan yedeğini almak istediğinizde ftp’ye bağlanıp dosyaları indirerek tüm sitenin yedeğini almış olmayacaksınız;çünkü wordpress siteler veri tabanı ile çalışırlar  mysql yedeğinizide almanız gerekecektir.Bu ayrıntılar ile uğraşmak istemeyebilirsiniz cPanel ‘in yedek alma sihirbazını kullanarak kolaylıkla yedeğinizi alabilecek ayrıca geri yükleme yapabileceksiniz.

Web sitenizin yedeğini aldıktan sonra Geri Yükleme nasıl yaparım diye soranlar buradaki yazımıza göz atabilir.

cPanel girişinizi yaparak işleme başlayabilirsiniz.

Cpanel Giriş için; siteadınız.com:2082 bağlantısı veya sitenizi hosting eden firmadan gelen maildeki yazan ip ile giriş yapabilirsiniz.

– Yedek Alma

Web sitenizi paylaşımlı hosting ile barındırıyorsanız sitenizin cPANEL yönetimine  giriş yaparak Files sekmesi altında bulunan Yedekleme Sihirbazı butona tıklayınız.

 

Karşımıza yedekle veya geri yükle ekranı çıkacak,buradan yedekle seçeneğine tıkayıp daha sonraki adıma geçiniz.

 

Yedekle butonuna tıkladıktan sonra karşımıza iki seçenek bulunan bir ekran çıkacaktır.

1-Tam yedekleme seçeneği ile tüm site yedeğini alabiliriz. Sitemizin tam yedeğini hosting değişimi yapmak istediğimiz de yada  web sitemizin dosyalarının yerel bir kopyasını saklamak için kullanabiliriz.

See Also

2-Kısmi Yedekleme seçeneği ile , web sitemizin veritabanının,e-posta ileticileri ve tüm dosyalarının ayrı ayrı yedeklerini alabiliriz.Buradan E-Posta ileticileri kullanmayanların  Giriş dizini ve MySQL veritabanı yedeklerini alması yeterli gelecektir.

Yedeklemeyi ayrı ayrı yapmanız da mümkün.Yapmanız gereken ise;Giriş Dizini butonuna tıklayarak sitenizin dosyalarını ,MySQL Veritabanları butonuna tıkladığınızda ise sitenizin veritaban yedeğini indirmiş olacaksınız.

Site yedeğinizi alma işlemini en hızlı ve en kolay şekilde CPanel üzerinden yapabileceksiniz.Hızlı ve kolay bir şekilde wordpress web sitemizin tüm site yedegi alma işlemini tamamladık böylece.

 

What's Your Reaction?
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
View Comments (0)

Yorumlarınız bizim için değerli.

Scroll To Top