Now Reading
Çocuklara Ahlak ve Değer Eğitimleri Nasıl Verilmelidir?

Çocuklara Ahlak ve Değer Eğitimleri Nasıl Verilmelidir?

Çocuklara Ahlak ve Değer Eğitimleri Nasıl Verilmelidir?

Merhabalar arkadaşlar, çocuklarımız bu dünyadaki en değerli varlıklarımızdır. O yüzden çocuklarımızın daima üzerine titreriz hatta kendi gözümüzden dahi onları sakınırız. Onların mutlu bireyler olması hepimizin arzusudur. Evet canım arkadaşlarım bizim değerli varlıklarımız çocuklarımızın mutluluğu kadar onların eğitimleri de son derece önemlidir. Özellikle çocukların ahlak ve değer eğitimleri konusu hayati önem taşıyor. Bu kapsamda bende sizlere çocuklara ahlak ve değer eğitimleri nasıl verilmelidir kapsamında önemli bilgiler hazırladım. Dilerseniz yazımızın detaylarına geçelim.Çocuklarda Ahlaki Eğitimin Önemi

Hoşgörü, yardım severlik, adalet, doğruluk, sevgi vb. tüm hususlar ahlakın temelini oluşturuyor. Bu hususlar; toplumda düzenin ve huzurun olmasında önemli görev üstlenmişlerdir. Arkadaşlarım erdemli ve ahlaklı çocuklar topluma kazandırmak hepimizin gayesi olmalıdır. Çünkü ahlaki yönden zayıf olan her çocuk toplumun yıkılmasına neden olur. Bulunduğumuz yerde korkmadan yürüyebilmek, dolaşabilmek için o yerin güvenilir olması gerekir. Bu durumda bizim çocuklarımıza verdiğimiz ahlaki eğitimle ancak sağlanabilir.

Sevgili arkadaşlar, çocuklarımıza tam olarak ahlaki eğitim vermezsek kanunlarında hiçbir şekilde etkisini göremeyiz. Ahlaki yönden eksik kişi kanunları da belirli bir süreden sonra dikkate almamaya başlar. Ahlak yönünden gelişen insan, kendi vicdanı doğrultusunda tüm kötülükleri elinin tersiyle iter. Bir insanın ahlaki yönden gelişimi, doğrulukla iyiliğe yöneldiğinde belli olur. O yüzden çocuğun ahlaki yönden gelişimi; hem psikolojik, fiziksel hem de zihinsel gelişimden kaynaklanıyor. Yanlışla doğrunun çok iyi ayırt edilmesi çocuğun sağlıklı birey olmasında önemli görev üstlenmiştir. Aynı zamanda egoya yenik düşmemekte son derece önemlidir.

See Also

Çocuklarda Değer Eğitiminin Önemi

Canım arkadaşlarım, çocuklara ahlaki eğitimin neden verilmesi gerektiğini yukarıda kısaca açıkladık. Şimdi de onun kadar önemli olan değer eğitiminin öneminden kısaca bahsedeceğiz. Değer diğer bir tanımlamasıyla ifade edecek olursak karakter eğitimi, 2.yy’da ortaya çıkarak ülkelerin çoğunda önemli konu haline geldi. Ülkemizde de aynı şekilde önem arz etmeye başladı. Hatta Cumhuriyet’in ilk yıllarında “vatandaşlık eğitimi” dersleri adı altında toplumsal bilinç aşılanmaya çalışıldı. O dönemlerde değer eğitimi kapsamında demokratik toplum önemli konu olmuştur. Daha sonraki dönemlerdeyse; insan hakları başta olmak üzere dini, yurttaşlık ve demokrasi gibi konularda önem kazandı.


Günümüzde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi içerisinde, değerler eğitimiyle ilgili konularda yer alıyor. Aslında ahlakla değerler konusu aynı anlamı taşıyor. Fakat değer kavramı aynı zamanda karakter eğitimini de kapsamına alıyor. Saygı, sorumluluk, paylaşma, sevgi, iş birliği, vatan sevgisi, hoşgörü, yardımlaşma ve sabır gibi konuların bütününü değerler eğitimi oluşturuyor. Hem ahlaki hem de değerler eğitiminde, toplumun huzuru ve refahı sağlanıyor.

Çocuklarda Değer ve Ahlaki Eğitim Nasıl Olmalıdır?

Sevgili hanımlar, çocuklarımızın zihinleri ilk etapta soyut kavramlardan oluşuyor. Soyut kavramlar oluştukça çocuklarımız onları sorgulamaya başlıyorlar. Bu durumun hemen arkasından ahlaki kavramlar ve değerler hususlarında pek çok soru soruyorlar. Tekrarlanan sorular birkaç defa yanıtlandıktan sonra ardından farklı sorular çocuklar tarafından soruluyor. Çocuklar tarafından sorulan soruların doğru cevaplanması noktasında bazen tereddütler yaşayabiliyoruz. O tereddütleri yaşamamak adına mutlaka babayla sevgili hanımlar hemfikir olmamız gerekiyor.
Çocuklarımıza önemli bilgiler verirken bir taraftan da örnek davranışlar sergilemeyiz. Aynı zamanda değer ve ahlak eğitimi verirken sözel anlatımlarımıza da dikkat etmeliyiz. Bu eğitimler verilirken; yanlışlarla beraber doğruların öğrenimini de göz önünde tutun. Örneğin, çocuklarımıza ahlak eğitimi verirken; çoğumuz onları Allah’la korkutuyoruz. “Allah seni taş eder” cümlesini söylemeyen neredeyse az ebeveyn vardır. Ebeveyn olarak çoğumuzun ağzından bu cümle çıkmıştır. Aslında bu cümle çocukların ahlaki değerler kazanması noktasında çok yanlıştır. Çoğun hatta Allah’tan uzaklaşmasına neden olan cümlelerin başında da geliyor. O yüzden sevgili arkadaşlar lütfen söylemlerimize de dikkat edelim. Çocuklarımıza ahlaki ve değerler eğitimi verirken kendi davranışlarımızı da kontrol edelim. Unutmayalım ki çocuklarımız, bizim olumlu ve olumsuz bütün davranışlarımızı kayıt altına alır. Bu davranışlarımızı daha sonra çocuklarımızın sergilediğini görürüz. Son olarak değer ve ahlak eğitimlerinde; çocuklarımızı dinleyip bize yanlış gelse dahi onları kırmadan anlayışlı şekilde düşüncelerini ve davranışlarını düzeltmeliyiz.


Evet sevgili hanımlar, çayınızı kahvenizi yudumlarken keyifle okuyup bilgi edineceğiniz; çocuklara ahlak ve değer eğitimleri nasıl verilmelidir konusunun sonuna geldik. Konuyla ilgili fikirlerinizi sizlerde iletebilirsiniz. Yeni bir yazımda görüşmek üzere…

What's Your Reaction?
Excited
0
Happy
1
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
View Comment (1)
  • Harika bir yazı olmuş, özümseyerek dikkatlice okudum. Çok teşekkür ederim yüreğinize sağlık.

Yorumlarınız bizim için değerli.

Scroll To Top