Now Reading
Backlink İle Sitenizi Yükseltin

Backlink İle Sitenizi Yükseltin

Web sitesi için backlink nedir ve ne anlama geliyor?

Bu soruların yanıtlarının cevaplanması backlink almak isteyen veya vermek isteyen siteler için öncelikli irdelenmesi gereken bir durumdur.

Web içerisinde yükselmeye yarayan bu sistem son derece önemli bir uygulamadır. Sonuç itibariyle bütün Web siteleri Pagerank değerlerinin yüksek olması dolayısıyla yüksek ziyaretçi trafiğine sahip olmak isterler ve bunu aynı zamanda Seo kriterleri çerçevesinde yapmak isterler. Tüm bunlar düşünüldüğünde backlink’in önemi bir kez daha anlaşılmaktadır. Backlink kavramı kısaca tarif edilmesi gerekirse bir web sitesinin başka bir web siteye banner vermesi ile gerçekleşir. Yani banner aldığı sitenin linkini kullanarak kendi sitesi üzerinde diğer backlink verilen siteye ziyaretçi akmasını sağlayan yegane yollardan biridir. Ayrıca arama motorları tarafından son derece sevimli bulunan backlink olayı bütün arama motorları algoritmaları tarafından pozitif bir değerlendirme ile karşılanır. Ancak backlink alırken dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Yoksa ziyaretçi trafiğini veya bilinirliğini arttırmak isterken sitenizin kapanmasına yol açabilecek kadar önemli sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Dilerseniz backlink nasıl yapılır? ve sağlıklı bir şekilde backlink oluşturulması konularını birlikte inceleyelim.

Trunstrank Sistemi Derecelendirme Sisteminde Pozitif Görünüm Elde Edin.

Öncelikle gizli backlink veren sitelerden backlink almanızın hiçbir faydası olmayacağını belirtelim. Ayrıca çok sayıda web sitesine backlink veren web sitelerinin değerleri düşük olduğundan sitenize katkısı olmayacaktır. Bunun yanı sıra backlink alacağınız Web sitesinin özelliklerine çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Yasalara aykırı, etik olmayan ve gayri ahlaki sitelerden ziyaretçi çekebilmek adına alacağınız backlink size yarardan çok zarar getirecektir. Başkaca dikkat etmeniz gereken farklı bir konuda arama motorları tarafından banlanmış yani erişimi engellenmiş sitelere ait linkleri kullanmanızdır. Zaten ulaşılamayan yasaklı bir web sitenin backlink’ini almak o site için intihar anlamını taşıyor. Çünkü faaliyetlerinden dolayı kapatılmış bir web sitesinin sizin sitenize katacağı tek olgu sitenizin banlanmasıdır.

Sitenizin Formatına Uygun Backlink PageRank Değerini Yükseltiyor.

Arama motorları tarafından pozitif değerlendirmeye alınan siteler arasından seçeceğiniz backlink sizinde aynı şekilde değerli olduğunuzu ifade edebilmeniz için iyi bir fırsat olacaktır. Örneğin dünyanın en büyük arama motoru olan Google tarafından bu tarz sitelere PR değeri olarak 10 puan verilmektedir .

Dolayısıyla backlink siteleri arama motorları tarafından her zaman dikkatli ve olumlu bir şekilde takip edilerek derecelendirilmektedir.

Bunun yanı sıra kendi içeriğinizle alakalı sitelerden backlink almanız gerekiyor. Örneğin süt ve süt ürünleri üzerine çalışan bir firmaya ait Web sitesinin backlink alarak moda tasarımı üzerine kurulu web sitenize yerleştiremezsiniz. Ziyaretçileriniz tarafından olumsuz bir durum olarak algılanacağı için tekrar kullanıcılar ikinci kez sitenize gelmeyecektir.

See Also

Biraz emek vererek kaliteli bloglar bulup yazmak veya forum sitelerinde yazarak bu sitelerinden backlink bulmanız çok önemli bir ayrıntıdır.

Özellikle milyonlarca üyesi bulunan Twitter, Facebook veya İnstagram gibi sosyal paylaşım sağlayan sitelerden backlink almanız izlemeniz gereken başka bir yoldur. Tüm bunların dışında PR değeri çok yüksek siteler backlink vermezler ve Nofollow etiketini kullanmak suretiyle dış bağlantıyı keserler. Dolayısıyla arama motorları tarafından backlink değerlendirmesine alınmazlar. Bunun anlamı şudur. Eğer siz PR değeri yüksek ve nofollow etiketine sahip bir siteden bilmeden bir bağlantı alırsanız ziyaretçi trafiğinizin artamadığını gözlemlersiniz. Çünkü arama motorları bu tarz bağlantıları otomatik olarak derecelendirme dışında tutarlar. Bu durumu backlink checker yapmak suretiyle nofollow ve dofollow testleri ile hangi sitelerin backlinke uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bunun yanı sıra PR 0 derecelendirmesine sahip bir sitenin linki ile PR 04 derecelendirmesindeki bir sitenin backlink’i bir tutulamaz. Yani değer ifade etmeyen bir sitenin linkinin kendisine hayrı yoktur ki sizin sitenize olsun. Bu kriterler çerçevesinde backlink analizi yaparak bir seçim yapmanız en doğru davranış olacaktır.

Durumu özetlemek gerekirse hem backlink alan hem de backlink veren web site açısından dikkatli olunması gerekmektedir. Bir örnekleme ile açıklamak gerekirse. Orijinal içerikler sunan bir siteniz varsa ve yasalara uygun, etik değerlere sahip içerik üretiyorsanız ziyaretçi trafiği yüksek fakat yasadışı veya gayri ahlaki sitelerde sizin linkinizin bulunması eni sonu sitenizin arama motorlarının kara listesine alınmasını sağlamaktan başka bir işe yaramayacaktır. Üstelik tüm emekleriniz bir anda boşa gidecektir.

Değerlendirmelerinizi yaparken tüm bu kuralları mutlaka akılda tutmalı ve backlink olgusunu bu çerçevede değerlendirmelisiniz.

What's Your Reaction?
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
View Comments (0)

Yorumlarınız bizim için değerli.

Scroll To Top