Genel, SAĞLIKLI YAŞAM
YENİ ORGANIMIZ İLE TANIŞMAYA NE DERSİNİZ?

Herkese merhabalar, uzun bir aradan sonra tekrar sizlerleyim 🙂 üstelik çocuklarınız ve sizin için oldukça önemli bilgilerle, dolu dolu geldim sizlere…
Bu yazımda okuduklarınıza oldukça şaşıracak,.” ayy inanmıyorum” diyeceksiniz adım gibi eminim.
Konumuzu merak ediyorsunuz tabii 🙂 başlayalım o halde 🙂

Evet sizlerle bu hafta Mikrobiyota’lar hakkında konuşacağız. 

MİKROBİYOTA NEDİR ?TANIYALIM MI? 

Mikrobiyota dediğimiz aslında bir bakteri. vücudumuzda bulunan ve bize ya zararları olmayan ya da yararı bulunan bakteriler.

Bakteri dediğime bakmayın yakın zamanda tıp literatüründe artık yeni bir ORGAN olarak kabul edildiler. Faydaları ve etki alanları ile ilgili sayısız makaleler yayınlanmakta şu anda. Mikrobiyotalarımız vücudumuzda konaklamasını bağırsaklarımızda yapıyorlar (çoğunlukla) ve bugün ünlü bilim insanları diyor ki “UZUN VE SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN BAĞIRSAKLARINIZI KORUYUN!!!” Çünkü çok etkililer.

Zihnimizle olan bağlantıları olduğundan bahsediyorlar, stres yaptığımızda ya da heyecanlandığımızda bağırsaklarımızın hareketlenmesinin ilişkilerinde mesela mikrobiyotaların beynimiz ve diğer organlarımız üzerinde etkisi oldukça konuşuluyor bilim dünyasında. ve açığa kavuşmamış olan daha çok şey var.

Yeni organımız MİKROBİYOTALARIN rakamları da oldukça şaşırtıcı. şu anda net bir sayı kullanmak istemiyorum fakat vücut hücrelerimizden daha fazla sayıda mikrobiyotamız var. 

VEE GELELİM BU YENİ ORGAN BİZE NE YAPIYOR,

MİKROBİYOTALAR NE ZAMANDAN BERİ BİZİMLE, DOĞUMDA NEREDE ?

İşte bu kısım çok önemli. Bizim doğum şeklimiz tüm yaşamımızı belirliyor. Anne adaylarına sesleniyorum NORMAL DOĞUMDAN KORKMAYIN!! Neden mi? gelin birlikte inceleyelim.

Mikrobiyotaların çeşitli olması demek bizim direncimizin fazla olması anlamına geliyor. Yani ne kadar renk o kadar canlılık gibi düşünün. ve bakın mikrobiyotalar nasıl çeşitleniyor?

Deneyler yapılmış ve her koşulu aynı olan iki annenin doğumları incelenmiş (bu kadınların sahip oldukları mikrobiyotalarda çok  yakın birbirine) ve yapılan doğumlarda bir anne vagen (normal yolla) diğer anne ise sezeryan doğum yapmış. ve NORMAL doğum yapan kadının bebeğinin mikrobiyotası anneden gelen mikrobiyota kadar çeşitli iken sezeryan doğum yapanda sadece deri yüzeyinde bulunan yararlı bakterilerin bulunduğu gözlemlenmiş. yani normal doğan çocuk açık ara farkla başlıyor yaşama. Bunun yanında sezeryanları da karşılaştırmışlar. Zorunlu sezeryan yapan kadınların çocukları mikrobiyotadan zenginken, keyfi sezeryanda yine oldukça düşük mikrobiyota çeşitliliği gözlemlenmiş. Hani şu korkan annelerimiz var ya bizim, ya da sancı çekmek istemeyen ya da çocuğunu burçlara göre doğurmak isteyen ANNELERİMİZ var ya, çocuklarına ne kadar büyük bir zarar verdiklerinin farkındalar mı acaba??? demem o ki anne’den onun vaginasından alacağımız mikrobiyota bizi oldukça yüksek seviyede etkiliyor.

PEKİ YA SONRA…

Sonra ne oluyor peki? Doğduğumuzla kalıyor mu bu bizim önemli materyallerimiz. ASLA… Tıpkı parmak izi gibi herkesin mikrobiyotası farklı ve beslenme şekli, strese maruz kalma süresi, yaşadığı ortam vs. gibi etkenlerden tüm yaşantımız boyunca etkileniyor. ayrıca gereksiz yere doktorlara zorla yazdırdığınız antibiyotikler. ZARAR VERİYOR. Gerekli olduğunda tabiki kullanın ama antibiyotiğin pek çok şeye olduğu gibi özellikle erken yaşta alınan antibiyotiklerden mikrobiyotaların olumsuz etkilendiğini unutmayın lütfen. Ve tekrar söylüyorum yanlış anlaşılmasın hassas bir nokta çünkü. Doktorunuza danışın, gerekli ise kabul edin elbette yani içmeyin daha büyük sorunlar oluşsun demiyorum ama en ufak bir hastalığın çözümü antibiyotik değildir. Bu da aklınızda bulunsun. 

İşte benim size yeni organımız hakkında verebileceklerim bunlar. Bende bu bilgilerİ bu konuda çalışma yapan ve oldukça başarılı atıfları bulunan PROF. DR. ENER ÇAĞRI DİNLEYİCİ hocamın yaptığı konferanstan dinledim. Daha detaylı bilgiler için kendi makale ve yazılarını okuyabilirsiniz elbette.

Sabrınız için teşekkür ederim, Sağlıkla kalın 🙂